21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 06.04.2023 14:32 | Son Güncelleme: 06.04.2023 14:51

Hollanda İçişleri Bakanlığı: Bankalar Müslümanlara ayrımcılık yapıyor

NCDR Koordinatörü Baldewsingh bankalar ve finans kurumları tarafından Müslümanlara yapısal olarak ayrımcılık yapıldığını söyledi. Baldewsingh zekat, fitre ve sadaka gibi yardım yapanların finans kurumları tarafından kara para aklayan ve terörü finans eden şüpheli kişiler olarak görüldüğü söyledi
Hollanda İçişleri Bakanlığı: Bankalar Müslümanlara ayrımcılık yapıyor

Hollanda İçişleri Bakanlığı'na bağlı Hollanda Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele'nin (NCDR) Ulusal Koordinatörü Rabin Baldewsingh, Trouw Gazetesi'ne verdiği röportajda, özellikle ramazan ayında ayrımcılığa maruz kalan Müslümanlardan ekstra sinyaller aldığını belirtti. Baldewsingh, bankalar ve finans kurumları tarafından Müslümanlara yapısal olarak ayrımcılık yapıldığını ve bu durumun araştırılması gerektiğini ifade etti.

"Yardım paraları şüpheli görülüyor"

Müslümanların finans kurumlarında ayrımcılığa ne sıklıkta maruz kaldığını bilmediğini anlatan Baldewsingh, tam da bu nedenle bunun araştırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Ramazan ayında camilerde ve iftarlarda zekat, fitre ve sadaka gibi yardımların yapıldığına dikkati çeken Baldewsingh, yardım yapanların finans kurumları tarafından "kara para aklayan" ve "terörü finans eden" şüpheli kişiler olarak görüldüğünü belirtti.

"Soyadı yüzünden sorun yaşayanlar var"

Baldewsingh, finans kurumları tarafından ayrımcılığa maruz kalanların arasında El Kaide'ye mensup bir kişiyle benzer soyadı taşıdığı için sorun yaşayan bir girişimcinin bulunduğunu, restoran açmak amacıyla finans başvurusunda bulunan bir kişinin bankanın ek sorularını yanıtlamak zorunda kaldığını ve bir banka müşterisinin İslami kitap sipariş ettiği için sorumlu tutulduğunu anlattı. Yaşanan ayrımcılığın kalıcı sorun haline geldiğini ve bununla ilgili çok fazla sinyal aldığına işaret eden Baldewsingh, hükümetin bu sorunu çözmesi gerektiğini bildirdi.

Kaynak: AA