15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 13.05.2023 19:04 | Son Güncelleme: 13.05.2023 19:08

Hollanda'nın Kinderdijk köyündeki 15. yüzyıla ait 19 değirmen ziyarete açıldı

Hollanda'da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Kinderdijk köyünde bulunan 15. yüzyıla ait 19 değirmen bu hafta sonu ziyaretçilere açık kalacak
Hollanda'nın Kinderdijk köyündeki 15. yüzyıla ait 19 değirmen ziyarete açıldı

Hollanda Değirmenler Vakfı'nca 13-14 Mayıs tarihlerinde Ulusal Değirmen Günü organize edildi. Her sene binlerce kişinin ziyaret ettiği etkinlik kapsamında ülke genelinde yaklaşık 1000 klasik rüzgar ve su değirmenin kapıları halka açıldı. Değirmenci Robert Hoffman yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Kinderdijk köyünde 15. yüzyıla ait 19 değirmen bulunduğunu söyledi.

Ülkede her yıl mayıs ayının ikinci hafta sonu Ulusal Değirmen Günü organize edildiğini belirten Hoffman, Kinderdijk köyündeki 19 değirmenden 16'sında yaşayanlar olduğunu, 3'ünün ise müze olarak hizmet verdiğini aktardı. Köyü her gün binlerce kişinin ziyaret ettiğini, dünyanın her yerinden ziyaretçi geldiğini anlatan Hoffman, şöyle devam etti:

"Kinderdijk'da bulunan tüm değirmenler su değirmeni. Bu köy Ablasserwaard bölgesinin en derin bölgesi. Yağmur yağdığı zaman tüm su burada birikiyor. Bu nedenle buradaki suyu dışarıya pompalamak için 15. yüzyıldan beri büyük su değirmenleri var. Ülkenin diğer bölgelerinde de yağmur suyunun birikmemesi için bu işlevi gören başka değirmenler bulunuyor"

Dünyanın en yüksek değirmeninin Schiedam kentinde olduğunu ifade eden Hoffman, 30 metre büyüklüğünde olan en büyük değirmen kanadının ise Kinderdijk köyünde bulunduğunu dile getirdi.

Büyüleyici

ABD'den Hollanda'ya gezmek için gelen Enrique Ugalde ve eşi Marilyn Ugalde, değirmenlerdeki çalışan mekanizmanın büyüleyici olduğunu söyledi. Enrique Ugalde, "Biz modern bir teknoloji zannediyorduk ama onlar bunu uzun yıllar önce keşfetmişler" diye konuştu.

Hollanda yaşayan bir Türk ile evli olan Polonyalı Sylwia Tymoszuk, "Daha önce bir defa daha gelmiştim bu köye. Dinlenmek için geliyoruz buraya. Burada güzel bir yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Ortam güzel. Bir sürü yeşillik, su ve yel değirmenleri var" dedi.

Bir yıldır Amsterdam'da yaşayan Japonyalı Yuki Uchi, "Daha önce Amsterdam'a yakın olan ve burası gibi değirmenlerin bir arada bulunduğu Zaanse Schans köyüne gitmiştim. Buraya ilk defa geliyorum. Nehir kenarında büyük değirmenler var, bu çok güzel" ifadesini kullandı.

Dünyanın en yüksek değirmeni

Hollanda'daki 1200 değirmen arasında dünyanın en büyük değirmenleri Schiedam kentinde bulunuyor. Kentteki 8 değirmen arasında yer alan ve dünyanın en büyüğü olarak kayıtlara geçen 33,3 metre boyundaki De Noord değirmeni, 15. yüzyılda yapıldı. Daha önceleri fırıncılar için yem ve buğday unu öğütmek için kullanılan değirmen 35 yıldır restoran olarak hizmet veriyor.

Hollanda'daki rüzgar veya su ile çalışan değirmenler farklı işlevlere sahip. Hollanda, refahının büyük bir bölümünü bu değirmenlerin kullanımına borçlu. Yüzyıllar boyunca değirmenlerde tahıl öğütüldü, kereste biçildi ve tohumlardan elde edilen yağ dövüldü. Değirmenler ayrıca kağıt ve boya yapımında ve pirinç soymak için kullanıldı.

Ülkedeki en yaygın endüstriyel değirmen ise un değirmeni. Burada ekmeğin temeli olan tahıl un haline getirildi. 13. yüzyıldan itibaren nüfus artması ile tahıl talebi de artan ülkede daha fazla un değirmeni yapıldı. Ülkede faaliyette olan birçok un değirmeni bulunuyor.

Kaynak: AA