27 Mart 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 23.10.2022 13:59 | Son Güncelleme: 23.10.2022 15:04

İngiltere’de Rishi Sunak, başbakanlık için adaylığını resmi olarak duyurdu

İngiltere'de yeni başbakanın kim olacağına dair isimler tartışılırken eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, resmi olarak aday olacağını duyurdu
İngiltere’de Rishi Sunak, başbakanlık için adaylığını resmi olarak duyurdu

İngiltere’de eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti’nin liderliği için resmen aday olduğunu duyurdu. Sunak Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık harika bir ülke ancak ekonomik krizlerle karşı karşıyayız. Bu yüzden Muhafazakar Parti'nin Lideri ve bir sonraki Başbakanınız olmak için aday oluyorum. Ekonomimizi düzetlmek, partimizi birleştirmek ve ülkemiz için kurtarmak istiyorum” dedi. 

Başbakanlık emellerini açıklayan Rishi Sunak, "Bakanınız  olarak görev yaptım, ekonomimizi en zor zamanlarda yönlendirmeye yardımcı oldum. Şimdi karşılaştığımız zorluklar daha da büyük. Ama doğru seçimi yaparsak fırsatlar olağanüstü” dedi. 

Financial Times'ın araştırmasına göre pazar sabahı saat 09.57 itibariyle adayların ulaştığı destekçi sayıları. İngiltere'de parti başkanlığına aday olabilmek için en az 100 delegenin desteğini almak gerekiyor.

Diğer yandan İngiliz medyasında yarışa katılacağı düşünülen Boris Johnson ve Rishi Sunak’ın aralarında bir anlaşma yapıldığı iddia edildi.  Muhafazakar eski kabine bakanı Dominic Raab, Boris Johnson ile desteklediği Rishi Sunak arasında bir anlaşma beklemediğini söyledi. 

Süreç nasıl ilerleyecek?

Parti içerisinde başlayan liderlik yarışına katılmak için adayların yarın TSİ 16.00'ya kadar en az 100 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. 100 milletvekili desteğini birden fazla adayın alması durumunda, yarın saat TSİ 17.30-19.30 arasında Muhafazakar Parti milletvekilleri arasında oylama yapılacak ve sonuçlar 20.00'de açıklanacak.

Üç adayın olması durumunda ise en az oyu alan kişi elenecek ve son iki aday arasında TSİ 20.30-22.30 arasında bir oylama daha yapılacak ve oylama sonucu TSİ 23.00'de açıklanacak. Bu süreçten sonra hala iki aday kalırsa, bu kez Muhafazakar Parti üyeleri, bu iki isim arasında çevrim içi oy kullanacak ve oylama sonuçları 28 Ekim'de açıklanacak. Partiden tek bir aday çıkması durumunda ise ülkenin yeni başbakanı bu hafta başında belli olabilir.