19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 01.04.2024 23:05 | Son Güncelleme: 01.04.2024 23:13

İran Devrim Muhafızları Ordusu: Şam'daki konsolosluk binasına saldırıda 2'si general 7 kişi öldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Şam’daki konsolosluk binasına düzenlenen hava saldırısında 2'si general 7 yetkilinin öldüğünü açıkladı
İran Devrim Muhafızları Ordusu: Şam'daki konsolosluk binasına saldırıda 2'si general 7 kişi öldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Şam’daki diplomatik misyonuna İsrail'in düzenlediği saldırıda 2 generalin de aralarında olduğu 7 kişinin öldüğünü duyurdu. Devrim Muhafızları Ordusu, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına İsrail tarafından füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin ise Hüseyin Emanullahi, Mehdi Celaleti, Muhsin Sadakat, Ali Aga Babayi ve Ali Salihi Ruzbehani olduğu açıklandı.

İran basını, İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi'nin de aralarında olduğu en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İran'ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasını F-35 savaş uçaklarından fırlatılan 6 füzeyle hedef aldığını açıklamıştı. Ekberi, İsrail'in saldırısına ülkesinin 'hızlı, doğrudan ve güçlü' şekilde karşılık vereceğini ifade etmişti. Suriye'de son aylarda defalarca İran'a ait hedeflere hava saldırıları düzenleyen İsrail ise şu ana kadar saldırıyı üstlenmedi.

Kaynak: AA