16 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.12.2022 19:27 | Son Güncelleme: 17.12.2022 19:38

İranlı ünlü aktris Terane Alidusti protestoları kışkırtmak suçlamasıyla gözaltına alındı

İranlı aktris Terane Alidusti Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan protestoları kışkırtmak suçlamasıyla gözaltına alındı. Alidusti 10 Kasım'da sosyal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamıştı
İranlı ünlü aktris Terane Alidusti protestoları kışkırtmak suçlamasıyla gözaltına alındı

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'de yayımlanan habere göre İranlı aktris Terane Alidusti gözaltına alındı. Aktris Alidusti'ye yanlış ve çarpıtılmış içerik yayımlamak, isyanları kışkırtmak ve İran karşıtı grupları desteklemek gibi suçlamalar yöneltildi. Haberde başka bir bilgi paylaşılmadı.

Terane Alidusti, 2016’da en iyi yabancı film Oscar’ı alan Furuşende (Satıcı) filmindeki rolü ile dünya çapında ün kazanmıştı. İranlı aktris, Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan ve üçüncü ayını geride bırakan protestolara destek için 10 Kasım'da sosyal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamıştı.

"Sessizliğiniz zalime destek manasına gelir"

Gösterilerle bağlantılı olarak Muhsin Şikari adlı bir kişinin idam edilmesine de 8 Aralık'ta Instagram hesabından tepki gösteren Alidusti, "Sessizliğiniz zulüm ve zalime destek manasına gelir. Kan dökülmesini seyreden ve harekete geçmeyen uluslararası örgütler insanlığın yüz karasıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA