23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.07.2023 02:05 | Son Güncelleme: 18.07.2023 09:31

İskoçya'nın batısında kıyıya vuran 55 pilot balina öldü

İskoçya'nın batısındaki Dış Hebridler takımadalarında kıyıya vuran 56 pilot balinadan 55'inin can vermesiyle ülke tarihindeki en büyük toplu balina ölümü yaşandı
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Bölgenin önemli haber sitelerinden Hebrides News'te yer alan habere göre Birleşik Krallık tarihinin en büyük toplu balina ölümü, takımadaların Lewis Adası'ndaki Traigh Mhor sahilinde gerçekleşti. Geçen cumartesi gecesi kıyıya yakın halde yüzen bir balina sürüsünün tespit edildiği belirtilen haberde balina sürüsünün pazar sabahı kıyıya vuruğu kaydedildi.

Gelgit nedeniyle suyun çekildiği sahilde cansız halde bulunan pilot balinaları kurtarmak için Britanya Deniz Hayatı Kurtarma Dalgıçları (BDMLR), İskoçya Karaya Vuran Canlılar Programı (SMASS) ve çeşitli kamu kuruluşları çalışma başlattı.

SMASS yetkilisi Mariel ten Doeschate basına yaptığı açıklamada, sahile geldiklerinde ilk olarak balinaları düz çevirdiklerini ve yaşamsal faaliyetlerini kontrol ettiklerini söyledi. İki canlı balinayı kurtarmayı başardıklarını anlatan ten Doeschate, bir balinanın yüzerek uzaklaştığını, diğerinin ise tekrar kıyıya vurarak öldüğünü kaydetti.

Doğum yapmakta zorlanan dişi balina sürüyü kıyıya çekmiş olabilir

Kurtarma görevlileri, ölen 55 balinadan ikisinin yeni doğduğunu, bazı dişi balinaların ise hamile olduğunu açıkladı. BDMLR'den yapılan açıklamada neredeyse tüm sürünün öldüğü tahminine yer vererek, "Sığ su ve sert rüzgar canlı halde bulunan balinaların da kurtarılmasını zorlaştırdı" ifadelerini kullandı.

Öğlen saatlerinde gelindiğinde ise kurtarma çalışmalarının sonuçsuz kalacağı gerekçesiyle yaşam belirtisi gösteren balinalara daha fazla acı çekmemesi için ötenazi yapıldı. Kurtarma görevlileri, doğum yapmakta zorlanan bir dişi balinanın tüm sürüyü kıyıya çektiğini düşünüyor.

"Bir pilot balina kıyıya vurursa tüm sürü onu takip eder"

İskoçya'nın önde gelen gazetelerinden The Scotsman'e konuşan SMASS yetkilisi Andrew Brownlow ise kurtarma çalışmalarının başlangıcında 15 balinanın hayatta olduğunu belirtti. Brownlow, pilot balinaların güçlü sosyal bağlara sahip türler olduğunu belirterek, "Sebebi ne olursa olsun eğer bir balina kıyıya vurursa tüm sürü onu takip eder. Burada da böyle olduğunu düşünüyoruz" dedi. Balinalara otopsi yapılacağını da söyleyen Brownlow, çeşitli araştırmalar yapılıp kıyıya vurma sebeplerinin inceleneceğini, ardından da balinaların gömüleceğini ifade etti.

Yunuslar denizde insan istemiyor

Son yıllarda İrlanda, İspanya ve Portekiz’de de yunus saldırılarının arttı. Bilim insanları, cana yakın görünen şişe burunlu yunusların aslında insanlarla yan yana yüzünce strese girdiğini söyledi. Balina ve Yunusları Koruma Derneği bazı tur şirketlerinin turist çekmek için müşterilerine yunusla yüzme vaadinde bulunmasının da tehlikeli olduğunu açıkladı. Bir araştırma, Tanzanya’da teknelerin, müşterilerin temas kurması için yunusları kovaladığı turlara odaklandı. Ama yunusların huzursuz olup uzaklaştığı görüldü. Uzmanlar, “Yunuslar insanların oyuncağı değil. Her zaman dost canlısı da olmak istemiyorlar. Sosyalleşmek istemediklerinde saldırarak bunu belli ediyorlar” dedi.

Japonya’da geçtiğimiz günlerde bir plajda yunus saldırısı sonucu 4 kişi yaralandı. Bu olaylardan biri, Fukui kentindeki Suishohama sahilinde yaşandı. Yüzen bir erkeğin, yunus saldırısı sonucu kaburgalarının kırıldığı ve ellerinin ısırılma nedeniyle zarar gördüğü açıklandı. Yine başka bir erkeğin, aynı bölgede popüler bir plajda yunus tarafından ısırıldığı belirtildi.

Günün ilerleyen saatlerinde yunusların iki kişiyi daha yaralanırken yerel polis, Fukui’nin bu yıl bu tür 6 saldırı kaydettiğini söyledi. Bölgede yüzücülere yunuslara yaklaşmamaları veya dokunmamaları uyarısında bulunan levhalar asıldı.

Kaynak: AA