23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.07.2023 13:08 | Son Güncelleme: 23.07.2023 14:32

İsrail Genelkurmay Başkanı görevi bırakan yedek askerlerden orduya dönmelerini istedi

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için gönüllü yedek askerlik hizmetini bırakan askerlere yazdığı mektupta, "Güçlü ve bütün bir ordumuz olmadan bu bölgede var olamayız" uyarısı yaptı
İsrail Genelkurmay Başkanı görevi bırakan yedek askerlerden orduya dönmelerini istedi

İsrail ordu sözcülüğü, Halevi'nin gönüllü yedek askerlik görevini bırakma kararı alanlara yönelik açık mektubunu paylaştı. Mektubunda, İsrail toplumundaki tartışmanın hararetinin orduya sıçradığını ve askeriyedeki uyuma etki ettiğini aktaran Halevi, bu durumun tehlikeli çatlaklara yol açabileceğini belirtti.

Hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için görevi bıraktığını ve eğitimlere katılmayacaklarını açıklayan yedek askerlerden orduya dönmelerimi isteyen Halevi, "Eğer güçlü ve bütün bir ordumuz olmazsa, eğer en iyi seçenek orduda hizmet etmemekse, bu bölgede bir ülke olarak var olamayız" ifadelerini kullandı.

Durumu düzeltmek için geç olmadığını kaydeden İsrail Genelkurmay Başkanı, "orduda iç ve dış uyum olmaksızın devam edemeyeceklerini, bunun sorumluluğunun da ordu komuta kademesine düştüğünü" ifade etti. İsrail'de 10 bin gönüllü yedek askerin daha Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemesine karşı ordudaki görevlerini bırakacağı açıklanmıştı.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin'in, 5 Ocak'ta duyurduğu yargı reformu, Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor. Başbakan Netanyahu, 27 Mart'ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış ancak 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda Meclisten geçmesinin ardından yargı düzenlemesini tekrar gündeme getireceklerini duyurmuştu.

Hükümet, muhalefetle müzakerelerinin tıkanmasının ardından yakın zamanda yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye basmıştı. Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yüksek Mahkemenin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının 2. ve 3. oylama için 24 Temmuz'da Meclise getirileceğini açıklamıştı.

Hükümetin yargı reformuna karşı çıkan, aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer elit birliklerin yer aldığı binlerce İsrailli, gönüllü yedek askerlik görevini bırakma kararı almıştı. İsrail basınında, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, orduda yedek askerlerden gelen tepki üzerine Yüksek Mahkeme'nin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının ertelenmesi için çalıştığı belirtilmişti.

İsrail'de siyaset, ordu, güvenlik ekonomi ve yargıda üst düzey görev yapmış isimler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıklamıştı. Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi karşıtı protesto hareketi, yaklaşık 7 aydır gösterilerine devam ediyor.

Kaynak: AA