13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.01.2023 08:26 | Son Güncelleme: 12.01.2023 08:38

Joe Biden'a ait bir ofiste daha gizli belgeler çıktı

ABD Başkanı Joe Biden, eski ofisinde bulunan gizli belgeler nedeniyle eleştirilerin hedefinde. Üstelik durum açıklığa kavuşmadan başkan yardımcılığı döneminden kalma ikinci bir ofiste daha yeni gizli belgelere ulaşıldı
Joe Biden'a ait bir ofiste daha gizli belgeler çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın başı ofislerinde bulunan gizli belgelerle dertte. NBC News'ün konuya aşina bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Biden'ın 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma yeni bir dizi devlete ait gizli belgelerin daha bulunduğunu yazdı. 

Yeni belgelerin bu kez farklı bir yerde bulunduğu kaydedilen haberde, 2 Kasım 2022'de Washington'daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi'ndeki ofisinde "gizli belgelerin" bulunmasından beri Biden'ın ekibinin farklı yerleri de aramaya başladıkları kaydedildi.

Haberde, Beyaz Saray'ın konuya ilişkin soruya yanıt vermediği belirtilirken, Adalet Bakanlığı'nın da herhangi bir yorum yapmadığı aktarıldı.

Daha fazla bilgi

Biden'ın danışmanlarından Richard Sauber, pazartesi günü, Biden'ın, Penn Biden Merkezi'ndeki kişisel ofisinde, başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan bazı gizli bilgiler içeren az sayıda belgenin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin, 2 Kasım 2022'de, kilitli bir dolapta bulunduğunu ifade eden Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden'ın kişisel avukatlarının, Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, gizli belgelerle ilgili sürecin devam ettiğini henüz konuyla ilgili duyuracak başka bir bilginin olmadığını söyledi.

Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda "şaşırdığını" söyleyerek, belgelerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti. Beyaz Saray yetkililerine göre, Adalet Bakanlığı söz konusu belgelere ilişkin incelemesini sürdürüyor.