09 Aralık 2022, Cuma
Haber Giriş: 03.10.2022 15:29 | Son Güncelleme: 03.10.2022 16:30

Kremlin: Herson ve Zaporijya bölgelerinin sınırlarını yerli halkla istişare edeceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna'nın ilhak edilenHerson ve Zaporijya bölgeleri hakkında Rus halkıyla konuşacağını söyledi
Kremlin: Herson ve Zaporijya bölgelerinin sınırlarını yerli halkla istişare edeceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ilhak edilen Ukrayna'nın Herson ve Zaporijya bölgelerinin sınırlarını, yerli halkla istişare etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Peskov, başkent Moskova'da, gündemdeki konulara dair gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hatları onarmak için zaman yok

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarında yaşanan patlamalara değinen Peskov, "Bu durumda hatlar konusunda kiminle iş birliği yapılabileceği belli değil. Batı, Rusya'ya yönelik histerik bir yaklaşım sergiliyor" dedi. Peskov, hasar gören hatlarının onarılmasıyla ilgili sürenin olmadığını belirtti.

Fransa ile İngiltere'nin Rusya ve Çin'e karşı yeni bir blok oluşturma yönünde girişimde bulunduğu iddiasını değerlendiren Peskov, "Yeni bokların oluşturulması, kesinlikle istikrar ve öngörülebilirliğe katkıda bulunmayacak, şu anda bulunduğumuz durumun gerginliğini de düşürmeyecek" diye konuştu.

"NATO başvurusunu yakından takip ediyoruz"

Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesine yönelik belgelerin geçen hafta imzalandığını hatırlatan Peskov, söz konusu bölgelerin sınırlarıyla ilgili "Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin sınırları 2014'teki gibi kalacak. Herson ve Zaporijya bölgelerinin sınırlarını buradaki halkla istişare etmeye devam edeceğiz" dedi. Öte yandan, Peskov, ilhak edilen yeni bölgelerin sınırlarının belirlenmesi konusunda referandumların yapılmasının planlanmadığını dile getirdi.

"Yaptırım uygulayanlar kendi ayaklarına sıkıyor"

Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım için başvuru kararını değerlendiren Peskov, bu kararı yakından takip ettiklerini belirterek, "Ukrayna'ya yönelik özel askeri operasyonun nedenlerinden birinin, Ukrayna'nın NATO'ya yönelmesi olduğunu hatırlıyoruz" diye konuştu. Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırım uygulamayı sürdüreceğine işaret eden Peskov, ancak bazı ülkelerin yaptırımlar uygulayarak kendi ayağına sıktığını anlamaya başladığını söyledi.