17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.06.2024 16:01 | Son Güncelleme: 21.06.2024 16:05

Peskov: ABD ile güvenlik sorunlarıyla ilgili diyaloğa açığız

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD ile Ukrayna meselesini kapsayan güvenlik sorunlarıyla ilgili diyaloğa açık olduklarını belirterek "Genel olarak diyaloğa ihtiyaç var çünkü güvenlik dahil sorunlar birikiyor" dedi
Peskov: ABD ile güvenlik sorunlarıyla ilgili diyaloğa açığız

Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin "Ukrayna meselesinden ayrı olarak nükleer silahın kullanılması riskleri konusunda Rusya ile görüşmeye açık olduğu" yönündeki açıklamasını değerlendiren Peskov, "Ukrayna meselesi ve ABD'nin meseleye dahil olması gibi boyutlarıyla birlikte geniş kapsamlı diyaloğa açığız. Genel olarak diyaloğa ihtiyaç var çünkü güvenlik dahil sorunlar birikiyor" diye konuştu.

Peskov, ABD'nin Rus ortaklarına baskı kurmaya devam edeceğini söyleyerek "Bizim teklif ettiğimiz işbirliği, üçüncü bir ülkeye karşı değil. İşbirliğimiz, karşılıklı çıkar ilkesine dayanıyor ve Vietnam dahil ortaklarımızın çıkarını karşılıyor" ifadelerini kullandı.

Sözcü Peskov, Rusya'nın dış siyaset alanındaki faaliyetinin Batı tarafından "düşmanca" görüldüğünü söyledi. Moldova'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üye olma yönündeki siyasetini değerlendiren Peskov, bunun Moldova'nın iç meselesi olduğunu kaydederek "Ancak ülkenin geleceği sadece AB'ye değil, Rus pazarlarına da bağlı" dedi.