13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.12.2022 16:43 | Son Güncelleme: 05.12.2022 16:52

Polonya Başbakanı: Ülkedeki kömür arzı yeterli

Polonya Başbakanı Morawiecki, Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte yaşanabilecek doğalgaz krizine karşı ülkede kömür arzının yeterli olduğunu belirterek, 2 binden fazla belediyenin kömür ithalatçılarıyla hanelere dağıtım için anlaşma imzaladığını söyledi
Polonya Başbakanı: Ülkedeki kömür arzı yeterli

Polonya'nın liman kenti Gdansk'ta incelemelerde bulunan Başbakan Mateusz Morawiecki, hükümet olarak hanelere kömürsüz kalmaması için yardım edeceklerini söyledi. Morawiecki, kömür fiyatlarının ton başına 3 bin zlotiden (640 euro) 2 bin zlotiye kadar (426 euro) düştüğüne dikkati çekerek, "Bu da enflasyondaki artıştan önceki fiyat seviyelerine denk geliyor" dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile ham madde piyasasının kaosa sürüklendiğinin altını çizen Morawiecki, "Normal bir piyasa mekanizması yoktu. Biz de daha iyi işleyen bir devlet mekanizması kullandık" ifadelerini kullandı. Morawiecki, Avrupa Birliği'nin Rus kömürüne yönelik ambargosunun Polonya'yı yeni kaynaklar aramaya ittiğini ve mevcut kaynaklardan ithalatın artırıldığını belirtti.

Hükümetin evlerini ısıtmak için kömür kullanan ailelere tek sefer 3 bin zloti tutarında ödenek sağladığını anımsatan Morawiecki, "Şimdiden iki binden fazla belediye yönetiminin kömürün dağıtımı için ithalatçılarla anlaşmalar imzaladığını söyleyebilirim. Kömürle ilgili bütün süreçte yer alıyoruz. Amsterdam, Rotterdam gibi limanlar ve Almanya üzerinden olmak üzere dünyanın her yerinden kömür ithal etmek için tüm imkanları kullandık" şeklinde konuştu. Geçen ay, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, vatandaşları artan enerji maliyetlerinden korumak için ülkede satılan kömürün fiyatına sınır koyan yasa tasarısını imzalamıştı. Yasaya göre haneler yerel yönetimlerden ton başına 2 bin zlotiden (426 euro) fazla olmamak kaydıyla kömür satın alabiliyor. 

Kaynak: AA