18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 15.08.2022 16:04 | Son Güncelleme: 15.08.2022 16:26

Polonya'da Oder Nehri'ndeki balık ölümlerinin sebebini bulana 220 bin dolar ödül

Polonya'da Oder Nehri'nde çevre felaketi yaşanıyor. Nehirden 10 ton ölü balık çıkartıldı. 9 Ağustos'ta bir tekne kaptanının uyarısıyla fark edilen olayla ilgili iki yetkilinin görevine son verildi. Balık ölümlerinin sebebini bulana 220 bin dolar ödül verileceği açıklandı
Polonya'da Oder Nehri'ndeki balık ölümlerinin sebebini bulana 220 bin dolar ödül

Polonya'da Oder Nehri'ndeki balık ölümleriyle ilgili ihmali olduğu gerekçesiyle iki yetkilinin görevine son verildi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yaptığı açıklamada, Oder Nehri'ndeki balık ölümleri konusunda faaliyete geçmekte geç kaldıklarını bildirdi.

Morawiecki, Ulusal Su Yönetimi İdaresi Başkanı Przemyslaw Daca ve Çevre Koruma Başmüfettişi Michal Mistrzak'ın görevlerine son verildiğini söyledi. Bu arada, Polonyalı emniyet yetkilileri, balık ölümlerinin sorumlularının bulunmasında destek olanlara 1 milyon zloti (yaklaşık 220 bin dolar) ödül verileceğini duyurdu.

Nehirden 10 ton balık ölüsü çıkarıldı

Polonya'nın güneybatısındaki Olawa kasabası yakınlarında ilk kez temmuz ayı sonlarında kunduz ve benzeri hayvanların yanı sıra çok sayıda ölü balık tespit edilmişti. Alman yetkililer nehirdeki ölü balıklardan ilk kez bir tekne kaptanının uyarısıyla 9 Ağustos'ta haberdar olmuştu.

Görevden alınan Su Yönetimi İdaresi Başkanı Daca, 12 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, nehirden 10 ton balık ölüsü çıkarıldığını belirtmişti. Daca, "Bu, devasa ve korkunç bir ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor" demişti.

Soruşturma yürütülüyor 

Nehirde balık ölümlerine neyin sebep olduğunu tespit etmek amacıyla soruşturma yürütülüyor. Varşova yönetimi, balık ölümlerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılacağını açıklamıştı. Çekya'da doğup, Polonya'ya ulaşan Oder Nehri, burada ülkenin Almanya ile sınırında akarak Baltık Denizi'ne dökülüyor. 

Almanya sorumluların bulunmasını istedi 

Almanya Çevre, Doğayı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketici Koruma Bakanı Steffi Lemke, Polonya'dan Oder Nehri'ndeki balık ölümlerine sebep olanların bulunmasını talep etti. Lemke, Alman Birinci Televiyzon Kanalı ARD’ye yaptığı açıklamada, Polonyalı mevkidaşı ile dün Szczecin ketinde bir araya geldiğini; kendileriyle Oder Nehri'ndeki duruma ilişkin yakın iş birliği içinde olacakları konusunda anlaştıklarını ifade etti. Lemke, bu tür olaylarda karşılıklı bilgi alışverişinin yapılması gerektiğine işaret ederek Polonya tarafının Oder Nehri'ndeki balık ölümleriyle ilgili Almanya'yı geç bilgilendirdiğini ve bu bilgi alışverişinin işlemediğini kaydetti.

Almanya tarafında Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletleri ile Polonya tarafının ölü balıkların Szczecin Limanı'na ulaşmaması için önlem alacağını aktaran Lemke, "Polonya tarafına dün kimin sorumlu olduğunu açıklığa kavuşturmak için mümkün olan her şeyi yapmasını istedim. Tüm karar vericiler şimdi nedeni tespit etmekten sorumlu" ifadelerini kullandı.

"Çevre felaketiyle karşı karşıyayız"

Lemke, Almanya'ya durumun geç bildirilmesinin balık ölümlerinden kimin sorumlu olduğunu tespit etmeyi zorlaştırdığını belirterek uzmanların, Oder Nehri'ndeki olayla ilgili analizlerinin sürdüğünü ve bunun sonuçlarının bugün veya yarın gelmesini ümit ettiğini söyledi. Alman basınında yer alan haberlere göre, Szczecin'de açıklama yapan Lemke, bu olayın orta ve uzun vadeli etkilerinin neler olacağının henüz bilinmediğini belirterek "Gerçekten kötü bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğumuz açık." ifadesini kullandı.

 

 

Kaynak: AA