30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.05.2023 14:13 | Son Güncelleme: 23.05.2023 14:36

Prens Harry'nin polis koruması talebi: Yargıç bakanlığı haklı buldu

Sussex Dükü Prens Harry, İngiltere'de bulunduğu süre boyunca polis koruması için özel ödeme yapmasına izin verilmesini engelleyen İçişleri Bakanlığı'na karşı başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti
Prens Harry'nin polis koruması talebi: Yargıç bakanlığı haklı buldu

Sussex Dükü Prens Harry'nin, İngiltere'de bulunduğu süre boyunca polis koruması için özel ödeme yapmasını engelleyen İçişleri Bakanlığının kararına yasal olarak itiraz etme girişimine izin verilmedi. Yargıç Martin Chamberlain, yaptığı yazılı açıklamada, Prens'in avukatlarının, Bakanlığın söz konusu kararına yönelik adli bir inceleme yapılması talebini kabul etmediğini açıkladı.

Söz konusu karar, Prens Harry ve eşi Meghan Markle'ın, geçen hafta bir törene katılmak için bulundukları ABD'nin New York kentinde paparazzilerle felakete yakın bir araba kovalamacası yaşamasının ardından geldi. Prens Harry ve eşi Megan Markle, 2020'de Kraliyet'teki resmi görevlerinden istifa ederek, ABD'ye yerleşmelerinin ardından, İngiltere'de Kraliyet ailesi mensuplarına tanınan polis korumasından mahrum bırakılmıştı. İngiltere İçişleri Bakanlığı, Şubat 2020'de, masrafları kendisi karşılasa bile Prens Harry'nin İngiltere'deyken kişisel polis koruması almasına son verilmesi kararı almıştı. İçişleri Bakanlığı avukatları, varlıklı kişilerin polisten güvenlik satın almalarına izin verilmesine karşı çıkmıştı.

Medyanın aşırı ilgi ve takibinden şikayet

Prens Harry'nin annesi Prenses Diana da 1997'de Fransa'nın Paris kentinde paparazziler tarafından kovalanırken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Prens Harry de Ocak 2020'de Kraliyet'teki görevlerinden çekilerek daha bağımsız bir hayat yaşamak için eşi Meghan'la California'ya yerleşmesiyle ilgili süreçte medyanın aşırı ilgi ve takibinden şikayetini dile getirmişti. Harry, Şubat 2021'de verdiği bir mülakatta, zehirli diye nitelediği İngiliz basınının, akıl sağlığını mahvettiğini, annesi Diana gibi eşine gösterilen yoğun ilgi nedeniyle tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu belirtmişti.

Kaynak: AA