17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 18.11.2023 20:18 | Son Güncelleme: 18.11.2023 20:43

Rehine ailelerinin 5 günlük yürüyüşü Netanyahu'nun ofisi önünde son buldu

Netanyahu hükümetinden Gazze’deki rehinelerin geri getirilmesini isteyen İsrailli rehine aileleri ve destekçileri, Tel Aviv’den başlattıkları 5 günlük yolculuk sonunda Batı Kudüs’teki İsrail Başbakanlık Ofisi önünde toplandı
Rehine ailelerinin 5 günlük yürüyüşü Netanyahu'nun ofisi önünde son buldu

İsrail ordusunun 43 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki İsrailli rehinelerin aileleri ve destekçileri, esir takası talebiyle Tel Aviv’den 5 gün önce çıktıkları yürüyüşe tamamlayarak Batı Kudüs’teki Başbakanlık Ofisi önünde toplandı.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail'e düzenlediği saldırılarda kaçırılan ve Gazze’de tutulan 240’a yakın İsrailli esirin aileleri ve onlara destek veren binlerce İsrailli, 14 Kasım’da Tel Aviv'den yola çıkmalarının ardından bu akşam Batı Kudüs’e ulaştı.

Başbakanlık Ofisi önünde toplanan kalabalık, rehinelerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyarak, “Onları hemen eve getirin” sloganları attı. Burada konuşan esir yakınları, Netanyahu hükümetinden elinden gelen her şeyi yapmasını talep etti. Gazze’de 28 yaşındaki bir İsrailli esirin annesi Orin Gantz, burada yaptığı konuşmada, çocuklarının serbest kalması için 5 gün boyunca yürüdüklerine işaret ederek,"Gazze'ye yürümemiz gerekirse oraya da yürüyeceğiz. Nereye gitmemiz gerekiyorsa gideceğiz, çocuklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Ailesinden 7 kişi Gazze’de esir tutulan Yuval Haran, “Yolculuk bitmedi. 43 gün çok uzun. Herkes evine dönene kadar her şekilde yola devam edeceğiz.” diye konuştu. İsrail’in 43 gündür aralıksız bombardımana tuttuğu Gazze’deki yakınları için zamanın giderek dolduğunu aktaran aileler, Başbakan Binyamin Netanyahu’dan ve Savaş Kabinesi’nden cevap beklediklerini duyurdu. Ailelerin temsilcileri, gösterinin ardından akşam saatlerinde, İsrail hükümetinin Savaş Kabinesi’ndeki Bakanlar Benny Gantz ve Gadi Eizenkot ile görüşecek. Ancak aileler Başbakan Netanyahu ile de görüşmek istiyor. İsrail’e göre, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.