06 Ekim 2022, Perşembe
Haber Giriş: 01.03.2022 16:56 | Son Güncelleme: 01.03.2022 17:20

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov BM konferansında protesto edildi: Salondan ayrıldılar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un BM'nin düzenlediği Silahsızlanma Konferansı'ndaki konuşması sırasında, AB ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin temsilcisi Rusya Dışişleri Bakanı'nı protesto ederek salondan ayrıldı
Diplomatlar, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için Sergei Lavrov'un önceden kaydedilmiş video mesajı çalmaya başlayınca odayı terk etti
Diplomatlar, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için Sergei Lavrov'un önceden kaydedilmiş video mesajı çalmaya başlayınca odayı terk etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler'in (BM) düzenlediği Silahsızlanma Konferansı'na gönderdiği video mesajda; konferansa bizzat katılmak istediğini fakat Avrupa Birliği'nin (AB) buna müsaade etmediğini söyledi. Lavrov, bunun temel insan haklarından olan hareket edebilme özgürlüğüne aykırı olduğunu savundu.

"Yüz yüze temaslardan kaçınılıyor"

Rusya Dışişleri Bakanı, yaptırım yolunu seçen AB ülkelerinin ciddi uluslararası sorunlara siyasi çözüm bulacak yüz yüze temaslardan kaçındığını öne sürdü. Ukrayna'da 2014'te yaşanan olaylar sonrasında Batı'nın desteğiyle gerçekleştirilen iktidar değişimini darbe olarak nitelendiren Lavrov, Kiev yönetiminin kendi nükleer silahlarını elde etme planlarıyla ilgili tehlikeli oyunlara girişerek komşu ülkeler ve ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu iddia etti.

 "Gerçek tehlikeye tepki vermezsek olmaz"

Lavrov, Ukrayna'nın Sovyet nükleer teknolojisine ve bu tür silahları elde etme araçlarına sahip olduğunu öne sürerek "Bu gerçek tehlikeye tepki vermezsek olmaz. Rusya nükleer silahların ve ilgili teknolojilerin Ukrayna'da ortaya çıkmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri alıyor" ifadesini kullandı.

"NATO'nun daha fazla genişlemesinden vazgeçilmeli"

Batı'nın Rusya'ya şimdiye kadar yasal olarak bağlayıcı, uzun vadeli güvenlik garantileri sağlamadığını belirten Lavrov, "Garantiden kastımız; Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üye olmasından, NATO'nun daha fazla genişlemesinden vazgeçilmesidir. Batı'nın eski SSCB ülkelerinde askeri altyapılar oluşturmasından vazgeçmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Nükleer silah mesajı

Lavrov, Avrupa ülkelerinde ABD'ye ait nükleer silahlar bulunmasını eleştirerek "Amerikan nükleer silahlarının bazı Avrupa ülkelerinde bulunması Rusya için kabul edilemez. Bu silahların ABD'ye çoktan iade edilmesi gerekiyordu" dedi.

Salondan ayrıldılar

Öte yandan konferansta ekranlara Lavrov'un konuşması yansıtılırken, AB ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin temsilcisi Rusya Dışişleri Bakanı'nı protesto ederek salondan ayrıldı.