10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 21.11.2023 16:21 | Son Güncelleme: 21.11.2023 16:34

Rusya Finlandiya'ya bisikletlerle saldırıyor

Göçmen krizine karşı sınırlarından dördünü kapatan Finlandiya ile Rusya arasındaki kriz başka bir boyut kazandı. Finlandiya'nın suçlamasına göre Kremlin, göçmenlere bisiklet ve scooter vererek sınıra gönderiyor
Fotoğraf: Getty Images
Fotoğraf: Getty Images

Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararına misilleme olarak Rusya'nın başlattığı göçmen naklinin iki ülke arasında yarattığı kriz büyüyor. Yüzlerce göçmenin kapıya yığılması üzerine geçen hafta 1335 kilometrelik sınırdaki 8 geçiş noktasından 4'ünü kapatan Finlandiya, Rusların bisiklet ve scooter vererek sınıra gönderdiği yeni göçmenlerle baş etmekte zorlanıyor.

Reuters'a göre eylül başından bu yana çoğu Suriye, Irak, Yemen ve diğer Orta Doğu ülkelerinden gelen genç erkeklerden oluşan yaklaşık 300 göçmen Finlandiya'ya giriş yaptı. Bu, ülkeye diğer zamanlarda gelen göçmen sayısının kat kat üstünde ve 5.5 milyonluk ülkenin alışık olduğu bir hareketlilik değil.

Kriz mühendisliği suçlaması

Başbakan Petteri Orpo geçen hafta yaptığı açıklamada göçmenlerin sınıra Ruslar tarafından sistematik şekilde taşındığını öne sürerek Kremlin'i "kriz mühendisliği" yapmakla suçlamış ve "Bu insanlara Rus sınır muhafızlarının eşlik ettiği" açık demişti. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö de Finlandiya'nın ABD ile yaptığı savunma iş birliği anlaşmasının kendilerini hedef haline getirdiğini ve yaşananların Moskova tarafından bu anlaşmaya verilmiş bir yanıt olabileceğini söylemişti.

Sınırdaki krizi haberleştiren The Telegraph, Rusya'nın Finlandiya sınırına yönlendirdiği göçmenlere bisiklet ve scooter dağıttığını, bu sayede yürümenin yasak olduğu sınır kontrol noktasını aşmalarını kolaylaştırdığını öne sürdü. Rusya tarafı ise suçlamaları reddederek, Helsinki yönetiminin sınır kapılarını kapatma kararını eleştirdi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov "Fin makamlarının ilişkileri tahrip etme yolunu seçmiş olmasından ancak derin üzüntü duyulabilir" açıklaması yaptı.

Rusya'nın sorun yaşadığı ülkelere asimetrik yöntemlerle karşılık vermesi ilk değil. 2021'de Orta Doğu'dan gelen binlerce göçmen, Rusya'nın sıkı müttefiki Belarus üzerinden Doğu Avrupa ülkelerine giriş yapmış, bu yüzden bölge ülkeleri arasında gerilim yaşanmıştı.