03 Mart 2024, Pazar
Haber Giriş: 12.09.2023 17:25 | Son Güncelleme: 12.09.2023 17:48

Rusya'ya vardı: Kuzey Kore lideri Kim Tumen nehri üzerindeki köprüde karşılandı

Rusya'ya yapacağı ziyaretle gündeme gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ülkeye vardığı görüntüler paylaşıldı. Tumen nehri üzerindeki bir istasyonda karşılanan Kim'in geliş sebebinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile silah anlaşması sağlamak olduğu iddia ediliyor

Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı, Kuzey Kore ile Hükümetler arası Ticari, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Komisyonu Başkanı Aleksandr Kozlov, sosyal medya hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, Primorskiy bölgesinde Tumen nehri üzerindeki köprüde Kim’i karşıladığını söyledi.

Kim’in resmi ziyaret için Rusya’ya geldiğini hatırlatan Kozlov, “Rusya ile Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 75 yıldır güçlü bir şekilde dosttur. Bunca yıldır sadece komşu olarak değil aynı zamanda yakın dost olarak da birbirimize destek olduk, yardım ettik” ifadelerini kullandı.

Kim, son olarak 2019'da Rusya'yı ziyaret ederek Vladivostok şehrinde Putin'le görüşmüştü.

Kozlov’un paylaştığı videoda, Kim’in özel zırhlı treniyle istasyona gelmesi ve Rus yetkililerince karşılanması yer alıyor. Kremlin’den dün yapılan açıklamada, Kim'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle Rusya'ya resmi bir ziyaret yapacağı belirtilmişti. Rus basınına göre, Putin ile Kim’in görüşmesinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da yer alacağı ifade ediliyor. 

Kaynak: AA