22 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.05.2024 01:05 | Son Güncelleme: 20.05.2024 02:04

Türkiye'nin yolladığı Akıncı İHA İran sınırına girdi

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin düşmesi sonrası Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin İran'a bir Akıncı İHA ve Cougar tipi helikopter göndereceğini duyurdu ve Akıncı İHA İran sınırına girdi. Akıncı İHA'yı saat 02:00 sularında yüzbinlerce kişi anlık olarak takip etti
Görüntü: FlightRadar
Görüntü: FlightRadar

Türkiye'nin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği Akıncı İHA'yı FlightRadar24 uygulaması üzerinden yüzbinlerce kişi takip etti.

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin kazaya uğramasının ardından, arama faaliyetlerine katılmak üzere Akıncı İHA ve gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirdi.

Helikopterin bulunması amacıyla Akıncı İHA, İran semalarında aktif uçuş yapıyor. Akıncı İHA'nın uçuşu başından itibaren dünya genelinde büyük ilgi topladı. FlightRadar24 uygulamasına göre 200 bini aşkın kişi Akıncı İHA'nın İran semalarındaki dairesel hareketlerini takip ediyor.

Rakamlara göre, Akıncı İHA şu anda dünyada en çok takip edilen hava aracı konumunda. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bugün helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı.İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin bölgeden dönerken sert iniş yapması suretiyle kaza meydana geldiğini; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.