29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.02.2024 10:27 | Son Güncelleme: 17.02.2024 10:42

Ukrayna: Askerlerimiz Avdiyivka'dan çekildi

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Sırskiy, Donetsk bölgesindeki Avdiyivka kentinden birlikleri çekme kararı aldıklarını duyurdu. "Avdiyivka'yı geri alacağız" diyen Sırskiy'nin ardından Oleksandr Tarnavskiy bölgeden ayrıldıklarını açıkladı
Ukrayna: Askerlerimiz Avdiyivka'dan çekildi

Oleksandr Sırskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Avdiyivka çevresindeki operasyonel duruma dayanarak kuşatmadan kaçınmak, askerlerin hayatlarını korumak için birlikleri şehirden çekmeye ve daha elverişli mevzileri savunmak için harekete geçmeye karar verdiğini belirtti.

"Mümkün olan her şeyi yaptılar"

Ukraynalı askerlerin görevlerini onurlu bir şekilde yerine getirdiğini kaydeden Sırskiy, "Askerlerimiz en iyi Rus birliklerini yok etmek için mümkün olan her şeyi yaptı, düşmana asker ve teçhizat açısından önemli kayıplar verdirdi. Durumu istikrara kavuşturmak ve mevzileri korumak için tedbirler alıyoruz. Askerlerimizin hayatı en yüksek değerdir. Avdiyivka'yı geri alacağız" ifadelerini kullandı.

"Bire on mermi üstünlüğüyle ilerliyorlar"

"Tavriya" Operasyonel ve Stratejik Birliği Komutanı Oleksandr Tarnavskiy de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, aldıkları emre uygun olarak önceden hazırladıkları mevzilere geçmek üzere Avdiyivka'dan ayrıldıklarını belirtti. Tarnavskiy, "Düşmanın kendi askerlerinin cesetleri üzerinde bire on mermi üstünlüğüyle, sürekli bombardıman altında ilerlediği bir durumda tek doğru karar budur. Kuşatmaya izin verilmedi, askerlerimiz çekildi ve belli sınırlarda savunmaya geçti" ifadesini kullandı.

Cephe hattında yaşanan en büyük değişiklik

Rusya’nın ele geçirdiği Donetsk şehrine açılan bir kapı olarak görülen Avdiyivka aylardır şiddetli çatışmalara sahne oluyordu. Avdiyivka’nın düşüşü, Rus birliklerinin Mayıs 2023’te Bakhmut’u ele geçirmesinden bu yana bin kilometreden uzun cephe hattında yaşanan en büyük değişiklik oldu.

Ukrayna mühimmat sıkıntısı yaşıyor

Çekilme kararı, ABD’nin askeri yardımının Kongre’de aylarca ertelenmesi nedeniyle Ukrayna’nın ciddi mühimmat sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığı dönemde geldi. ABD Başkanı Joe Biden perşembe günü yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin ABD Kongresi’nin Kiev’e yönelik yeni bir askeri yardım paketine aylarca karşı çıkmasının ardından Ukrayna’nın yaşadığı mühimmat sıkıntısı nedeniyle Avdiivka’nın Rus kuvvetlerinin eline düşme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylemişti.