15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.09.2022 18:49 | Son Güncelleme: 05.09.2022 20:34

Yaptırımlara karşı çıkan İtalyan aşırı sağcı lider Salvini: Tek acil durum ödenilen faturalar

İtalya'da aşırı sağcı Lig partisinin lideri Matteo Salvini, Ukrayna savaşından dolayı Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara karşı çıkan söylemlerine devam etti
Yaptırımlara karşı çıkan İtalyan aşırı sağcı lider Salvini: Tek acil durum ödenilen faturalar

İtalya'da 25 Eylül'de yapılacak erken genel seçimler öncesinde partilerin seçim kampanyalarında ana gündem maddesini, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu Avrupa'daki enerji krizi oluşturuyor.

Bolzano kentinde partisinin mitingine katılan Matteo Salvini, "Ruslara zarar vermesi gereken yaptırımlar yerine, İtalyanları ve Avrupalıları bir kalkan, bir paraşütle korumak daha iyi olurdu. Şu anda tek acil durum İtalyanların ödediği gaz ve elektrik faturaları. Bu bölgesel ve ulusal bir sorun. Bazı siyasetçiler bunu anlamıyorlar" dedi.

Salvini, Rus yanlısı olmadığını İtalyanları düşündüğünü vurgulayan Salvini, "Milyonlarca İtalyanın soğuğa ve karanlığa bırakma riskine karşı Avrupa'nın parmağını oynatmaması inanılmaz bir şey olur. eğer Avrupa kımıldamazsa ulusal hükümet gerekeni yapar" şeklinde konuştu.

"Hesapları yanlış yaptılar"

AB'nin İtalya'ya gerekli maddi kaynağı sağlaması gerektiğini savunan Lig partisi lideri, "Hesapları yanlış yapıp yaptırımlar isteyen Brüksel'den acil para aktarılması gerekiyor. Almanlar, Fransızlar, İspanyollar borçlandı. 100 milyar euroluk ek fonlar yerine 1 milyon kişinin işini kurtarmak için hemen 30 milyar euro daha iyi. Avrupa'nın İtalyan işçileri koruma zorunluluğu vardır" ifadelerini kullandı.

9 milyon İtalyan enerji krizi yaşayabilir

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarrella ile Ekonomi Bakanı Daniele Franco geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda, İtalya'nın net enerji ithalatının bu yıl iki kat artarak 100 milyar euroyu bulacağını söylemişti.

Ülkedeki küçük ölçekli iş verenler derneği Cgia Mestre de 2021 sonunda başlayan enerji krizinden dolayı bu kış 9 milyon İtalyanın enerji yoksulluğu riskinde olacağını açıklayan bir rapor yayınladı.

Rapora göre, başta güney İtalya olmak üzere ülkenin genelinde birçok ailenin, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın, elektrik süpürgesi gibi temel ihtiyaçlarındaki enerji kullanımını asgariye indireceği bildirildi.

Kaynak: AA