16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 30.10.2023 18:37 | Son Güncelleme: 30.10.2023 18:44

Yasa değişikliği sinyali: İngiliz bakana göre Filistin'e destek gösterileri 'nefret yürüyüşleri'

İngiltere İçişleri Bakanı Braverman, Filistin'e destek gösterilerini nefret yürüyüşleri diye niteledi. Hükümetin gösterilere ilişkin yasaları gözden geçirdiğini belirten Braverman, "Yasaları değiştirmeye ihtiyaç duyarsak, harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğim" dedi
Yasa değişikliği sinyali: İngiliz bakana göre Filistin'e destek gösterileri 'nefret yürüyüşleri'

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, İsrail-Hamas çatışmasının başlamasının ardından başkent Londra'da düzenlenen Filistin'e destek gösterilerini nefret yürüyüşleri olarak niteledi. Braverman, İsrail-Hamas çatışmasının İngiltere'deki toplumlar üzerindeki etkisini ele almak üzere İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın başkanlığında yapılan Acil Durum Kabine Toplantısı'nın (COBRA) ardından açıklamalarda bulundu.

Söz konusu çatışmanın ardından Londra'da on binlerce kişinin katıldığı yürüyüşler düzenlendiğine değinen Braverman, "Bana göre bu yürüyüşleri tanımlamanın tek bir yolu var, onlar nefret yürüyüşleridir." yorumunda bulundu. Braverman, İngiliz hükümetinin, gösterilere ilişkin yasaları gözden geçirdiğine işaret ederek, "Geçen yıl protestoları önlemek için yaptığımız gibi yasaları değiştirmeye ihtiyaç duyarsak, harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğim." ifadesini kullandı.

İngiltere İçişleri Bakanı, 11 Ekim'de yaptığı açıklamada da ülkede bazı durumlarda Filistin bayrağı sallamanın yasal olmayabileceğini belirtmişti. Braverman'ın bu açıklamasına rağmen göstericiler, her hafta düzenlenen yürüyüşlere on binlerce Filistin bayrağıyla katılıyor.

Kaynak: AA