28 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.08.2022 09:46 | Son Güncelleme: 09.08.2022 09:53

Yunan basınından dinleme skandalı: Ukrayna ve Ermenistan'ın yaptırdığı iddia edildi

Yunanistan'daki Kathimerini gazetesi, muhalefet partisi PASOK'un lideri Nikos Andrulakis ile gazeteci Thanasis Koukakis'in telefonlarının dinlenmesi yönündeki talebin, Ukrayna ve Ermenistan'dan geldiğini öne sürerken, iki ülke iddiayı yalanladı
Yunan basınından dinleme skandalı: Ukrayna ve Ermenistan'ın yaptırdığı iddia edildi

Yunanistan'daki Kathimerini gazetesinin haberinde, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis'in istifasına neden olan dinleme skandalına ilişkin dış bağlantılar olduğu öne sürüldü. 

Konuya ilişkin herhangi bir kaynak paylaşmayan gazete, "Talebin, Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulundu" ifadesine yer verdi. Detaylara değinilmeyen habere, Ukrayna'nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan'ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian'dan yalanlama geldi.

"Utanmaz bir yalan"

Mkrtchian'ın yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaların utanmaz bir yalan olduğu dile getirilerek, "Ermenistan, hiçbir hükümetten kimsenin telefonunu dinlemesini istemedi" ifadeleri kullanıldı. Shutenko ise Twitter'dan "Ukrayna, Yunan tarafından bunu hiçbir zaman talep etmedi. Bu iddialar gerçeklikten kopuk" paylaşımında bulundu.

Andrulakis'ten Miçotakis'e suçlama

Andrulakis, EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis'in istifasına neden olan dinleme skandalına ilişkin açıklama yaptı. Miçotakis'in dinlenme olayını yasal olarak nitelediğine dikkati çeken Andrulakis, EYP'in neden kendisini dinlediğine ilişkin açık ve net şekilde açıklama yapması talebinde bulundu. 

Andrulakis, bir parti lideri olarak gizliliğinin açıkça ihlal edildiğine işaret ederek "Miçotakis kurulan derin devlet düzeni hakkında açıklama yapmaktan düzenli olarak kaçınıyor" dedi. Dinleme talebinin Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiği yönünde basında yer alan iddialara da değinen Andrulakis, Miçotakis'e hitaben "Ermenistan ve Ukrayna'nın takibe katıldığına dair masallar, onların büyükelçilikleri tarafından sizin için en resmi ve aşağılayıcı şekilde yalanlandı" ifadesini kullandı.

"Bilgim yoktu"

Miçotakis konuya ilişkin "Yanlıştı. Bilgim yoktu, eğer olsaydı buna asla izin vermezdim" açıklamasını yapmıştı. Söz konusu olayın EYP'nin eksikliklerini ortaya çıkardığını dile getiren Miçotakis, "Her şey yasal olarak yapılmasına rağmen EYP, bu özel eylemin siyasi boyutunu hafife aldı. Kanuni açıdan doğruydu ancak siyasi olarak kabul edilemezdi." şeklinde konuşmuştu.

Suç duyurusunda bulunmuştu

Andrulakis, telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Yüksek Mahkemesine (Areios Pagos) suç duyurusunda bulunmuştu. Andrulakis, 28 Haziran'da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak telefonunun casus bir yazılımla izlenip izlenmediğini kontrol ettirmişti. 

Telefonda yapılan ilk incelemede Predator isimli casus yazılımla ilişkili şüpheli bir link tespit edilmişti. Daha sonra yapılan ayrıntılı incelemede ise Andrulakis'in 21 Eylül 2021'de telefon sahibini casus yazılım programına yönlendiren linkin bulunduğu bir mesaj aldığı ancak Andrulakis'in mesajda belirtilen linke tıklamadığı görülmüştü.

Gazetecinin telefonunda da tespit edilmişti

Nisanda ise Yunan gazeteci Thanasis Koukakis'in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Yunan yetkililerden, gazeteci Koukakis'in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilişkin araştırma yapılmasını istemişti. IPI'nın açıklamasında, Koukakis'in cep telefonunun 2021'de 10 hafta boyunca "Predator" isimli casus yazılımla takip edildiği kaydedilmişti.​​​​​​​

EYP Başkanı ve Başbakanlık Genel Sekreteri istifa etmişti

Bu olayların ardından EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon "bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik" gerekçesiyle 5 Ağustos'ta Miçotakis'e istifasını sunmuştu. Predator isimli casus yazılımla ticari ilişkileri olduğu iddia edilen ve aynı zamanda Miçotakis'in yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de aynı gün görevinden ayrılmıştı.

Kaynak: AA