29 Kasım 2022, Salı
Haber Giriş: 30.09.2022 13:45 | Son Güncelleme: 30.09.2022 15:35

AB şimdiye kadar Rus oligarkların 14,6 milyar euro'luk varlığını dondurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Adalet Komiseri Didier Reynders, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rus oligarkların AB ülkelerinin dondurduğu varlıklarının toplam değerinin 14 milyar 600 milyon euro'yu bulduğunu açıkladı.
AB şimdiye kadar Rus oligarkların 14,6 milyar euro'luk varlığını dondurdu

İspanya'nın başkenti Madrid'de katıldığı bir oturumda konuşan Didier Reynders, Ukrayna-Rusya savaşından dolayı Rus oligarkların varlıklarının dondurulmasına ilişkin AB ülkeleri içinde farklı tavırlar olsa da şimdiye kadar 14 milyar 600 milyon euronun dondurulduğunu bildirdi. Reynders, Rus oligarkların varlıklarıyla bağlantılı Macaristan'ın sadece 3 bin euro dondurmasına rağmen bu rakamın, bazı AB ülkelerinde 1 milyar ila 3 milyar euro olduğunu kaydetti.

Bazılarının değeri 30 milyar euroyu buluyor

Adalet Komiseri, G7 ülkelerinde Rus oligarklara ait dondurulan varlıkların toplam değerinin ise 30 milyar euroyu bulduğunu söyledi. Reynders, bundan sonraki adımın bu dondurulan varlıklara mahkeme kararıyla el koymak olacağını ifade etti.

Bazı AB ülkelerinin de dahil olduğu, Ukrayna'yı işgalinden dolayı Rusya'nın Uluslararası Adalet Mahkemesinde yargılanması girişimlerini de değerlendiren Reynders, soruşturmaları düzenlemek için Ukrayna Başsavcısı ile görüştüğünü, gelecek hafta bu ülkeye bir kez daha giderek yetkililerle görüşeceğini ve bu suçların kanıtlarının bulunduğu yerleri ziyaret edeceğini belirtti.

Kaynak: AA