29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.08.2023 22:11 | Son Güncelleme: 03.08.2023 22:15

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentileri aştı

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 6 bin kişi yükselerek 227 bin oldu. Beklenti bu rakamın 225 bin olmasın yönündeydi
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentileri aştı

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı. İşsizlik maaşı başvuruları, yılın en düşük seviyelerine yakın seyrederken işçilere yönelik esnek talep dikkat çekti. Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 29 Temmuz ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 6 bin kişi artarak 227 bine yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üstünde gelen başvuruların 225 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Bir haftadan daha uzun süredir yardım alanların da dahil olduğu devam eden başvurular ise 22 Temmuz'a kadar olan haftada 1,7 milyona yükseldi.

Başvuruları sayılarının düşüklüğü, tarihsel olarak düşük seyreden işsizlik seviyeleri ve işten çıkarmalar güçlü bir iş gücü piyasasının varlığını vurgularken yavaşlayan ücret artışı ve daha az açık iş pozisyonu gibi faktörler ise bir miktar yumuşama olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte Perşembe günü Challenger, Gray & Christmas tarafından yayımlanan bir rapor ABD'de yerleşik işverenler tarafından Temmuz ayında açıklanan işten çıkarmalarda bir önceki yıla göre yüzde 8'lik bir azalma yaşandığını gösterdi.

Kaynak: AA