29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.07.2023 18:38 | Son Güncelleme: 16.07.2023 18:57

Akaryakıta ÖTV zammı sonrası Hazine'den açıklama: Neredeyse 7 yıldır hiç vergi artışı yapılmadı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan akaryakıtta ÖTV artışı sonrası yeni bir açıklama yaptı. Hazine, uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmadığını kaydetti
Akaryakıta ÖTV zammı sonrası Hazine'den açıklama: Neredeyse 7 yıldır hiç vergi artışı yapılmadı

Hazine ve Maliye Bakanlığıakaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammı ile ilgili açıklama yaptı. Hazine'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ÖTV'nin iki sebeple artırıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Birincisi yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır"

Amaç cari açığı kontrol altına almak

Hazine'den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Birincisi, yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.

İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.

Bunun sonucunda, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV'nin; 2016 yılında GSYH içindeki payı yüzde 4,58 iken 2022 yılında yüzde 2.80'e, vergi gelirleri içindeki payı ise 2016 yılında yüzde 26,23 iken 2022 yılında yüzde 17,84'e düşmüştür.

Söz konusu ürünlerden en çok tüketilen benzin, motorin ve LPG'de, KDV dâhil satış fiyatındaki vergilerin oranı yüzde 50'lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa rağmen 38,5 seviyesinde kalmıştır.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları; benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır. Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır.

Türkiye benzinde Avrupa'nın en ucuz 4. ülkesi

Yapılan artışa rağmen ülkemiz halen benzinde de motorinde de Avrupa'da en ucuz 4. ülkesi konumundadır. Sınır komşumuz Yunanistan'da benzin 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası Ülkemizde benzin 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır"