25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.10.2023 14:26 | Son Güncelleme: 26.10.2023 14:35

Bakan Şimşek: Suudi Arabistan ile yatırımların geliştirilmesi yönünde samimi bir isteğe tanık olduk

Bakanı Şimşek, Suudi Arabistan temasları kapsamında katıldığı Yeni Pusula temalı 7. Geleceğe Yatırım Girişimi etkinliğine ilişkin, "Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaretin ve yatırımların daha da geliştirilmesi yönünde samimi bir istek ve çabaya tanık olduk" ifadesini kullandı
Bakan Şimşek: Suudi Arabistan ile yatırımların geliştirilmesi yönünde samimi bir isteğe tanık olduk

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından, Riyad'da katıldığı Yeni Pusula temalı 7. Geleceğe Yatırım Girişimi programına ilişkin paylaşımda bulundu. Organizasyona katılmaktan mutluluk duyduklarını belirten Şimşek, "Olağanüstü organizasyon ve sıcak misafirperverliğinden dolayı Suudi Arabistan Krallığı'nı tebrik etmek istiyorum. Etkinlik büyük bir başarıydı. Sevgili dostum Sayın Mohammed Al-Jadaan (Maliye Bakanı) ve Sayın Khalid El-Falih (Yatırım Bakanı) dahil olmak üzere verimli ikili toplantılar gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı. 

Dünyanın dört bir yanında kurumsal liderler ve bankacılarla çok sayıda etkileşimde bulunduklarını aktaran Şimşek şunları söyledi:  

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaretin ve yatırımların daha da geliştirilmesi yönünde samimi bir istek ve çabaya tanık olduk. Ayrıca, son 50 yılda 135 ülkede 486 milyar dolar değerinde projeyi başarıyla tamamlamış olan Türk müteahhitlerin katılımı ve onların hoş karşılanması yönelimlerini duymak bizi memnun etti.

Turizmde işbirliği mesajı

Türkiye'nin turizmde dünyanın en iyi 4'üncü destinasyonu olduğunu vurgulayan Şimşek, kardeş Suudi Arabistan'ın iddialı turizm hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bu deneyim zenginliğinden yararlanılması gerektiğini bildirdi. Bakan Şimşek, "Geçtiğimiz birkaç gün boyunca Suudi Arabistan'ın inanılmaz ivmesine ve keşfedilmemiş potansiyeline ilk elden tanık olduk. Bu harika bir haber. Daha istikrarlı, huzurlu ve müreffeh bir bölge herkesin çıkarınadır" dedi.

Kaynak: AA