25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 25.08.2023 08:39 | Son Güncelleme: 25.08.2023 09:04

Bazı muayene ücretlerine zam geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan son değişikliler ile hizmet başı işlem, ayaktan başvurularda ödeme, tanıya dayalı işlem ve diş tedavileri puan listesinde artış yaşandı
Bazı muayene ücretlerine zam geldi

SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki düzenlemelere göre, Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi'nde yer alan vaka başı muayene tutarlarında artışa gidildi. Hizmet Başı İşlem Puan Listesi'nde yer alan KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği, yoğun bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum, yardımcı üreme tedavileri ve bununla ilişkin genel tetkikler, sünnet, kadavradan donör temini gibi işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artış yapıldı.

11 milyar lira iyileştirme

Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi'nde yer alan KVC-Kardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği işlemleri, yoğun bakım işlemleri ve hemodiyaliz işlemlerine ait işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artışa gidildi. Diş Tedavileri Puan Listesi'nde yer alan tüm işlem kodları da arttı. Genel Sağlık Sigortalılarının hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzeme bedellerinde artış yapılarak yaklaşık 11 milyar lira iyileştirme sağlandı.

Kaynak: AA