19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 30.07.2023 11:17 | Son Güncelleme: 30.07.2023 14:25

Bilet fiyatlarındaki sert yükseliş turistleri durduramadı: Havayolu şirketleri kârlarını zirveye taşıdı

Artan bilet fiyatlarına rağmen seyahat planlarını ertelemeyen yolcuların tüketici harcamalarının küresel ekonomiyi canlandırmasıyla havayolu şirketlerinin kârlarını yeni zirvelere taşıdı
Bilet fiyatlarındaki sert yükseliş turistleri durduramadı: Havayolu şirketleri kârlarını zirveye taşıdı

Cuma günü rekor kar açıklayan British Airways'in sahibi IAG, Atlantik ötesine ve tatil bölgelerine yapılan seyahatlerin müşterilerin tatile öncelik vermesi nedeniyle özellikle popüler olduğunu belirtirken, Air France-KLM yüksek harcama yapan tatilcilerin business class kabinlerini doldurduğunu söyledi.

Bilet fiyatlarının yükselişi de engel olamadı

Sıcaklıkların yeni rekorlara ulaştığı ve BM Genel Sekreteri'nin "küresel kaynama" uyarısında bulunduğu bir dönemde gerçekleşen güçlü rezervasyonlar, bu yıl Avrupa'da yaklaşık yüzde 30 oranında artan uçak bileti fiyatlarındaki keskin artışa meydan okudu.

ABD'de United son çeyrekte Avrupa'ya yapılan uçuşlardan elde edilen gelirin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 arttığını, Delta ise transatlantik uçuş satışlarının yüzde 65 arttığını paylaştı.

Kart harcamalarında sert yükseliş

Mastercard CEO'su Michael Miebach bu hafta yaptığı açıklamada, ödeme şirketinin kart kullanıcılarının sınır ötesi harcamalarının ikinci çeyrekte 2019 seviyelerinin yüzde 154'üne ulaştığını belirtirken, "Tüketici harcamaları, deneyim ve seyahat harcamalarının odak noktası olmaya devam etmesiyle esnekliğini korudu" şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden biri olan Royal Caribbean, Perşembe günü yaptığı açıklamada, gemi seyahatlerine yönelik olağanüstü güçlü talep ve rezervasyonlara dikkat çekti ve hacmin büyüdüğünü belirtti.

Resesyon riski düşüyor

FT'nin haberine göre tüketicilerin yüksek fiyatlar ve artan faiz oranları karşısında harcama yapmaya istekli olması, ABD'nin resesyondan kaçınması umutlarını artırıyor. ABD'nin GSYİH büyümesi ikinci çeyrekte beklenenden daha iyi bir ivmeyle yüzde 2,4'e yükselirken, tüketici harcamalarındaki yüzde 1,6'lık artış da beklentileri aştı.

Colgate-Palmolive'den Coca-Cola'ya şirketler bu hafta yatırımcılara "dirençli tüketicinin" hala harcama yaptığına dair güvence verdi. Barbie ve Oppenheimer'ın geçen hafta gösterime girmesiyle İngiltere sinemaları son dört yılın en yoğun açılışını yaptı. ABD'de sinemalar bu yılki en güçlü açılış hafta sonlarını yaşadı.

Tüketim iyi durumda

Her ne kadar birçok hane geri çekilmiş ve en yoksullar artan gıda ve enerji maliyetlerinden ağır bir şekilde etkilenmiş olsa da, tüketim ABD, İngiltere ve Euro Bölgesi'nde birçok kişinin beklediğinden daha iyi durumda.

IMF bu hafta küresel büyüme görünümünü yükseltirken, "Birçok ekonomide tüketiciler pandemi sırasında biriktirdikleri fazla tasarruf stokunu henüz tüketmedi; bu durum tüketimde son dönemde görülen gücü daha da sürdürebilir" dedi.

Tüketici harcamaları ikinci yarıl gerileyebilir

T Rowe Price'ın baş ABD ekonomisti Blerina Uruci, Amerikalıların pandeminin başlarında biriktirdikleri tasarrufların çoğunu harcamış olmaları, istihdam artışının yavaşlaması ve öğrenci kredisi alanların dördüncü çeyrekte geri ödemelere yeniden başlamaları gerekmesi nedeniyle tüketici harcamalarının ikinci yarıda yavaşlayabileceği uyarısında bulundu.

İşgücü piyasaları soğudukça ve ücretlerdeki artış yavaşladıkça, bazı alıcılar mobilyalardan jakuzilere ve lüks ürünlere kadar isteğe bağlı harcamalarını geri çekiyor.

Seyahat sektöründen bazıları sektördeki patlamanın sona ermesi gerektiği uyarısında bulunuyor. Heathrow'un patronu John Holland-Kaye, insanların "aşırı yüksek" bilet fiyatlarını daha ne kadar ödeyebileceklerinin sorgulanması gerektiğini kaydetti ve "Endişemiz, talebin sonsuza kadar yerçekimine meydan okuyamayacağıdır" dedi.