18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 06.02.2024 21:39 | Son Güncelleme: 06.02.2024 21:43

Deutsche Bank'tan TCMB yorumu: Ek sıkılaştırma baz senaryomuzda yok

Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Araştırma Yönetici Direktörü Wietoska TCMB'deki Başkan değişikliğinin bankanın duruşunu değiştirmeyeceğini ve ek sıkılaştırmanın baz senaryolarında olmadığını belirtti
Deutsche Bank'tan TCMB yorumu: Ek sıkılaştırma baz senaryomuzda yok

Deutsche Bank CEEMEA Araştırma Yönetici Direktörü Christian Wietoska TCMB'de yaşanan Başkan değişikliğinin bankanın politika duruşunu değiştirmeyeceğini belirtti.

TCMB'den ek faiz artışının henüz baz senaryolarında olmadığını kaydeden Wietoska "Biz ortodoks yaklaşımın devam etmesini bekliyoruz. Merkez Bankası enflasyonla savaşmaya devam edecek. Eğer enflasyonda yukarı yönlü bir hareket olursa 250-500 baz puanlık artış gelebilir. Ama ek faiz artışı baz senaryomuz değil. Bu noktada Merkez Bankası makro ihtiyati önlemlerini güçlendirebilir, rezervler ve Kur Korumalı Mevduat'ta gelişmeler olabilir" şeklinde konuştu.

BloombergHT'nin haberine göre ek faiz artışının enflasyon açısından güvence yaratabileceğini belirten Wietoska "Merkez Bankası'nın faiz artışlarını masada tutması yatırımcıların Merkez Bankası'na olan güvenini tazeleyecektir" değerlendirmesini yaptı.

Wietoska ayrıca Dolar/TL 'nin yıl sonunda 38'e doğru ilerleyebileceği tahminini paylaştı. Deutsche Bank, dün paylaştığı raporda TCMB'de geçen hafta yaşanan başkan değişimi ve kalıcı yüksek enflasyonun 2024'te daha fazla faiz artışının önünü açabileceğini belirtmişti.