23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2024 14:55 | Son Güncelleme: 10.07.2024 17:20

Emekli maaşına zam zirvesi

En düşük emekli aylığının artırılması için yapılacak çalışma kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler yarın 15.30'da bir araya gelecek
Emekli maaşına zam zirvesi

En düşük emekli aylığının artırılması kapsamında yapılacak çalışma için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler bir araya gelecek. Beştepe'de yarın yapılacak toplantı saat 15.30'da gerçekleştirilecek.

AK Parti TBMM Grubu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler, en düşük emekli maaşı ile ilgili bakanlıkların çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Tamamlayıcı işlem bu. 10 bin TL'ye kadar bir emekli sayımız var, bunların her birinin bin TL artışının getirdiği bütçe karşılığı var, yük var. Çalışma Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışıyor. Bugün akşam bir araya gelebilirsek oturup konuşacağız. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve ben katılacağım" açıklamasında bulundu.

“Asgari ücrete zam söz konusu değil”

“Seyyanen zam çok zor onun ancak tamamlayıcı noktası olur. Her bin TL'nin artışının karşılığının değerlendirilmesi lazım” diyen Güler, asgari ücrete bir zammın da söz konusu olmadığını söyledi. Güler, “ Asgari ücret seviyesine mümkün değil. Emeklilik sistemini belirleyen husus nedir? Bütün dünyada sadece bizde değil, bütün dünyada, ödediğiniz prim miktarı ne? Arkadaşlar diyor ya AB ülkelerinde böyle asgari ücret de yok emekli de yok. Hangi AB ülkelerinde 40 yaşında emekli var. Ödediğiniz prim miktarı ve süre düşükse, nasıl bir miktar ödeyebilirsiniz. 2024 yılı bütçemizden yaklaşık 1 trilyon gibi bir kaynağı emeklilik sistemine aktarıyoruz. Bu yük sadece vermekle olmuyor bütçe karşılığını da oluşturmanız gerekiyor" dedi.

"Vergi paketi Meclis kapanmadan getirilecek"

Vergi paketini de Meclis kapanmadan getireceklerini söyleyen Güler, "Biz asgari kurumlar vergisi açısından özellikle küresel şirketlerin -14-15 maddeyi etkiliyor bir başlık- bu şirketlerin biz almadığımız takdirde OECD ülkelerinde açıklanan bir kural, küresel şirketin merkezinde olan ülkeler alıyor. Bu madde bir tane madde olarak gelmiyor birçok maddeyi etkilediği için 14-15 maddeyle geliyor bir başlık” diye konuştu.