21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 13.12.2023 22:56 | Son Güncelleme: 13.12.2023 23:17

Fed Başkanı Powell: Politika faizinde muhtemelen zirvedeyiz

Fed, piyasaların beklediği gibi politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Karar sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, "Sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı
Fed Başkanı Powell: Politika faizinde muhtemelen zirvedeyiz

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında geleceğe yönelik patikanın belirsiz olduğunu ve sıkılaşmanın tam etkilerinin henüz görülmediğini belirtti. Powell enflasyonun yavaşladığını ancak hala yüksek seyrettiğini belirtti. Powell ek faiz artış ihtimalinin tamamen masadan kalkmadığını belirtti. Faiz indiriminin zamanlamasının tartışıldığını söyledi.

Powell’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

  • Birçok ekonomik gösterge normale dönüyor.
  • Sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğunu düşünüyoruz.
  • Enflasyonda hedefimiz olan yüzde 2’ye ulaşmamız zaman alacak. Yüksek enflasyonun oluşturabileceği riskleri dikkatle izliyoruz. Temkinli duruşumuz devam edecek. Gerekli olması halinde daha fazla sıkılaştırma olabilir.
  • Zafer ilan etmek için erken, ekonomi beklenmedik bir şekilde hareket edebilir.

Fed Kasım ayı toplantısında da faizleri değiştirmemiş, Başkan Jerome Powell para politikasında temkinli olarak ilerleyecekleri mesajını vermişti. Fed yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Mart 2022’den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirerek toplam 525 baz puanlık faiz artışı yapmıştı.