24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.09.2023 22:21 | Son Güncelleme: 19.09.2023 22:51

GM CEO'su Barra işçiler grevdeyken 29 milyon dolarlık maaşını savundu

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) tarafından temsil edilen yaklaşık 150 bini işçi cuma günü tarihi bir greve başlarken, General Motors CEO’su Mary Barra 29 milyon dolarlık maaşını savundu
GM CEO'su Barra işçiler grevdeyken 29 milyon dolarlık maaşını savundu

İşçileri grevde olan Detroit'in "Üç Büyük" otomobil üreticisi arasında en yüksek maaşlı CEO olan Mary Barra, CNN'e yaptığı açıklamada, maaşının haklı olduğunu çünkü tıpkı işçilerin kendi kâr paylaşım anlaşmalarında olduğu gibi şirket performansına bağlı olduğunu söyledi.

Maaşının yüzde 92'si şirketin performansına dayandığını söyleyen Barra, ‘’Temsil edilen çalışanlarımız için ücretlerimizin belirlenme şeklinin güçlü yönlerinden biri, masaya sadece yüzde 20'lik bir [maaş] artışı koymuyor olmamız. Kâr paylaşımımız da var. Şirket iyi gittiğinde herkes iyi gidiyor" ifadelerini kullandı. Independent’ın haberine göre; Mary Barra’nın maaşı son dört yılda yüzde 34 arttı.

Süre 14 Eylül'de doldu

GM, Ford ve Stellantis'e ait Chrysler'de çalışan yaklaşık 146 bin işçi, müzakerecilerin UAW ile Üç Büyükler arasında bir anlaşmaya varmak için 14 Eylül'e kadar süre vermesinin ardından cuma günü bir dizi kademeli grev başlattı.

UAW işçi ücretlerinin şirket kârlarına ve yönetici tazminatlarına ayak uyduramadığını savunuyor. Sendika Başkanı Shawn Fain geçen hafta yaptığı bir konuşmada "Son 40 yıldır milyarderler sınıfı her şeyi alıyor ve diğer herkesi kırıntılar için savaşmaya terk ediyor. Sorun biz değiliz. Sorun kurumsal açgözlülüktür’’ demişti.