27 Mayıs 2022, Cuma
Haber Giriş: 12.05.2022 11:56 | Son Güncelleme: 12.05.2022 12:03

Hollanda'da orta gelirliler de gıda yardımına başvurmaya başladı

Hollanda'da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunan bankalara başvurular ocak ayından bu yana yüzde 15 arttı. Hollanda Gıda Bankaları Başkanı Leo Wijnbelt,"Sadece düşük gelir grubundaki değil, orta gelir grubundaki aileleler de başvurmaya başladı" dedi
Hollanda'da orta gelirliler de gıda yardımına başvurmaya başladı

Nederlands Dagblad gazetesinin haberine göre, ülkede gıda, yakıt ve elektrik fiyatlarının artması sonucu gıda bankalarına başvurular yükseldi. Ocak ayından itibaren gıda bankalarına başvuranların sayısında yüzde 15 artış gözlemlendi. Başka bir değişle 6 bin hane yardım için başvuruda bulundu. 

Haberde görüşlerine yer verilen Hollanda Gıda Bankaları (Stichting Voedselbanken) Başkanı Leo Wijnbelt, sadece düşük gelir grubundaki değil, orta gelir grubundaki ailelerin de gıda bankalarına başvurmaya başladığını aktardı.

"Faturalar arttığında sıkıntı başlıyor"

Hollanda'da genellikle hane halkının birikim yapmadığına dikkati çeken Wijnbelt, "Faturalar arttığında doğrudan maddi sıkıntılar başlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda Ulusal Bütçe Bilgilendirme Enstitüsü (Nibud), ülkede mali zorluk çekenlerin sayısında artış gözlemlediklerini açıklamıştı.

Enflasyon ve hayat pahalılığı

Hollanda'da Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilemedi. Fiyat artışlarıyla Euro Bölgesi'nde enflasyon yaklaşık yüzde 8 olurken, Hollanda'da bu rakam nisanda yüzde 9,7 olarak açıklanmıştı. Alım gücündeki düşüş ve hayat pahalılığı, Hollandalıları hissedilir derecede etkilerken, onlarca yıldır görülmeyen enflasyon oranları ülkedekileri rahatsız ediyor.

Kaynak: AA