14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 15.08.2023 15:39 | Son Güncelleme: 15.08.2023 15:47

Moody's Türk bankaların görünümünü negatiften durağana çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankalarının görünümünü negatiften durağana çevirdi
Moody's Türk bankaların görünümünü negatiften durağana çevirdi

Geçen hafta yeni ekonomi politikalarının etkisi nedeniyle Türkiye'nin kredi notunu 10 yıl sonra ilk kez artırabileceği mesajını veren Moody's Türk bankalarının görünümünü değiştirdi. Kredi derecelendirme kurumundan yapılan açıklamada, Türk bankacılık sistemi için görünümün negatiften durağan olarak değiştirildiği belirtildi.

Değerlendirmede Türk bankaları için faaliyet ortamının, ekonomik büyümede beklenen yavaşlama ve devam eden yüksek enflasyon nedeniyle zorlu ve dalgalı olmaya devam ettiğini belirten Moody's hükümetin Mayıs 2023'teki seçimlerin ardından ortodoks politikalara dönme yönündeki ilk adımlarının, Türk bankaları için faaliyet koşullarını desteklediğini ifade etti.

Moody's'in değerlendirmesine göre çok yüksek enflasyon, daha yüksek vergiler ve liranın değerinde daha fazla bozulma, tüketici harcamaları üzerinde baskı oluşturacak ve borçluların geri ödeme kapasitesini zayıflatarak bankaların varlık kalitesini baskı altına alacak. 

Moody's analistleri raporda, TL'deki değer kaybı ve kredi hacmindeki genişlemenin, 2022'ye kıyasla daha yavaş olsa da, görünüm döneminde sektörün sermaye yeterliliğini zorlayacağını ve kârlılığın 2022'de kaydedilen zirvelere göre normalleşeceğini ama yine de güçlü kalmaya devam edeceğini aktardı.

Kaynak: AA