06 Ekim 2022, Perşembe
Haber Giriş: 03.08.2022 10:06 | Son Güncelleme: 03.08.2022 10:30

Opec+ Biden'ın çağrısına kulak verecek mi?

Bugün OPEC+ toplantısı var. ABD Başkanı Biden'in ek arz için gittiği Suudi Arabistan ziyareti sonrası kuvvetli bir üretim artışı olabileceği beklentisi gelen ilk sinyaller sonrası zayıfladı
Opec+ Biden'ın çağrısına kulak verecek mi?

Petrol piyasası ABD'nin ham petrol arzını artırma çağrısına kulak verip vermediğini görmek için bekliyor.  Piyasalar Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun bugün yapacağı toplantıya odaklandı. Eylül ayına ilişkin üretim politikasının görüşüleceği toplantıda, grubun üretimini sabit tutacağı ya da çok az artıracağı öngörülüyor.

Uzmanlar, petrol sahalarındaki yatırım eksikliği nedeniyle birçok üye ülkenin üretim kotalarını karşılamakta zorlandığı göz önüne alındığında grubun arzı artırmasının zor olacağını ifade ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, benzin rekoru kırdıktan sonra OPEC+'ı daha fazla ham petrol üretmeye ikna etmek amacıyla geçen ay Suudi Arabistan'ı ziyaret etmişti. 

2 milyon varillik artış öngörüldü

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 2 milyon varillik artış öngördüğünü açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 500 bin varil azalacağı yönünde. Stoklardaki artış beklentisi, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkede talebin düşük seyrettiği algısına yol açarak fiyatları aşağı yönlü destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri bugün açıklanacak.

 

 

Kaynak: AA