24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.07.2024 19:54 | Son Güncelleme: 09.07.2024 20:03

Rusya'nın petrol ihracatında savaşın başından beri en sert düşüş

Rusya'nın deniz yoluyla ham petrol ihracatı 7 Temmuz haftasında 18,7 milyon varil olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu hacim 25,66 milyon varil düzeyindeydi. Bu veriler ışığında Rusya'nın Ukrayna işgalinden bu yana petrol ihracatında en sert düşüşü yaşadığı görülüyor
Rusya'nın petrol ihracatında savaşın başından beri en sert düşüş

Rusya'nın haftalık ham petrol ihracatı 7 Temmuz'a kadar geçen yedi günlük sürede 2022'deki Ukrayna işgali öncesinden bu yana en büyük düşüşü yaşarken, daha az değişken olan dört haftalık ortalama Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasalarda sevkiyatlardaki düşüşün net bir nedeni olarak öne çıkan bir unsur söz konusu değildi. Yükleme programlarında bakım çalışmasına işaret eden gelişmeler olmadığı gibi, gemilerin yanaşmasını veya yüklenmesini etkileyen olumsuz hava koşulları da yaşanmamıştı.

Petrolün düşüşü senaryolar dahilinde

Ancak Baltık, Karadeniz ve Pasifik'ten yapılan sevkiyatların bir önceki haftaya göre azaldığı izlendi. Bloomberg'in haberine göre Rusya'nın OPEC+ üretim hedefine uyumunun artmasıyla ihraç edilebilir ham petrolün düşmesi senaryolar dahilinde.

Moskova'nın ton başına 7,18 varillik dönüşüm faktörü kullanıldığında, üretim Mart ve Haziran ayları arasında günde yaklaşık 360 bin varil düştü. Rafineri çalışmalarındaki toparlanma da sevkiyatları azaltmış olabilir. Temmuz ayının ilk birkaç gününe ait veriler, Ukrayna saldırılarının ardından mevsimsel bakım ve onarımların tamamlanmasıyla Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığını gösteriyor.

Bloomberg hesaplamalarına göre, Rusya'nın en büyük ham petrol ihracatçıları Rosneft PJSC ve Lukoil PJSC, Tuapse ve Norsi tesislerindeki rafineri faaliyetlerini yeniden başlattıktan sonra, Novorossiysk'ten yaptıkları toplam sevkiyatı bu ay Haziran seviyesinden günde yaklaşık 200 bin varil azaltmayı planlıyor.