26 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.05.2023 15:58 | Son Güncelleme: 05.05.2023 16:14

Tim Cook açıkladı: Apple'dan Türkiye'de rekor satış

Apple CEO'su Tim Cook, şirketin 3 aylık bilançosunun açıklamasının ardından analistlerle yaptığı toplantıda "Meksika, Endonezya, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde tüm zamanların satış rekorunu kırdıklarını" söyledi
Tim Cook açıkladı: Apple'dan Türkiye'de rekor satış

Apple, ocak-mart dönemine ait bilançosunu açıkladı. Apple'dan yapılan açıklamaya göre, ikinci çeyrek olarak kabul edilen ve 1 Nisan'da sona eren 3 aylık dönem bilançosunda ​​​​​​​şirketin geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 3 azalışla 94,8 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 97,3 milyar dolar gelir elde etmişti.

Kaydedilen azalışa rağmen piyasa beklentilerinin üstünde gelen şirket gelirinin, bu dönemde 92,9 milyar dolar olması öngörülüyordu. Apple'ın geçen yılın aynı döneminde 25 milyar dolar olan net karı ise yüzde 3,4 azalarak 24,2 milyar dolara düştü. Şirketin hisse başına karı, bu dönemde değişmeyerek 1,52 dolar oldu. Apple CEO'su Tim Cook, şirketin 3 aylık bilançosunun açıklamasının ardından analistlerle yaptığı toplantıda "Meksika, Endonezya, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde tüm zamanların satış rekorunu kırdıklarını" söyledi.

Hizmet gelirlerinde rekor

  • Apple’ın benimsediği mali yıla göre 2022’nin ikinci çeyreğinde iPhone satışları yüzde 2 artışla 51.3 milyar dolar oldu. iPhone satışlarının Apple’ın toplam satışları içindeki payı yüzde 54.
  • App Store ve servis gelirleri yüzde 5.5 artışla 20.1 milyar dolar oldu.Apple bu kalemde yüzde 71 gibi çok büyük bir kar marjına sahip.
  • Mac satışları yüzde 31, iPad satışları yüzde 13 düşerken, AirPods ve Apple Watch’ın da bulunduğu “giyilebilir cihazlar” bölümünün satışları yüzde 1 geriledi.

Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarına ilişkin, zorlu makroekonomik koşullara rağmen hizmet gelirlerinde rekor kırdıklarını belirtti. iPhone satışlarında da ocak-mart rekoru kırıldığını bildiren Cook, kurulu aktif cihaz tabanlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Cook, 2030 yılına kadar karbon nötr ürünler ve tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik ilerleme kaydetmek dahil, uzun vadeli yatırım yapmaya devam etiklerini açıkladı.