30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.08.2021 04:30 | Son Güncelleme: 16.02.2022 15:16

Bataklıktan beslenen imparatorluk

Cocaine Cowboys: The Kings of Miami belgeseli ABD’nin en büyük kokain kaçakçısı iki ismin hikâyesini anlatırken, adalet sisteminin başıbozukluğunu da gözler önüne seriyor
Bataklıktan beslenen imparatorluk
H. Kerem Fındık
Cocaine Cowboys: The Kings of Miami, ABD’nin Florida eyaletindeki Miami şehrinde geçen bir suç belgeseli. Miami Lisesi’nden atılan iki Kübalı genç olan Willy Falcon ve Sal Magluta’nın birlikte kurup büyüttükleri kokain imparatorluğunun hikâyesi detaylarıyla aktarılıyor. Falcon ve Magluta’nın kurduğu yapıyı tam bir ‘kanka AŞ’ (İspanyolcası ile ‘muchacho’) olarak görmek mümkün. Zira, imparatorlukta ikilinin yakın arkadaşları söz sahibi ve bu muchaco’lar kendi sorumluluk alanlarını paylaşmış. Örneğin kaçakçılık için hava yolu operasyonunu Ralph Linero yönetirken, deniz yolunu Juan Barroso idare ediyor. Bu arada, imparatorlukta kadınlar da söz sahibi ve muhasebecilik görevini üstleniyorlar. CEO’lar ise -elbette- Falcon ve Magluta. Tabii, ikili yabancılara pek güvenmediği için ailelerini de imparatorluğa dâhil ediyor ve servetin aile içinde kalması sağlanıyor. Servetten bahsetmişken, Falcon ve Magluta’nın kurduğu yapının büyüklüğünün -en az- 2 milyar dolar olduğunu not edelim. Yapımdan öğrendiğimize göre, ikili, bu serveti 75 tondan fazla kokaini ülkeye sokarak elde ediyor. Bu da, şu ana dek ABD’de kayıtlara geçen en yüksek rakam.

70’lerin sonundan 90’ların ortasına

Kendisi de Miami’li olan yönetmen Bill Corben’in imzasını taşıyan Cocaine Cowboys: The Kings of Miami, aslında ABD adalet sistemindeki kokuşmuşluğu da gösteriyor. Örneğin, jüri üyelerinin rüşvetle satın alınması, tanıkların öldürülmesi ve avukatların tehdit edilmesi gibi çeşitli noktaları görüyoruz. Bununla birlikte, bir de şifreli bir defterin peşine düşüyoruz. Bu defterin özelliği Sal Magluta’nın kız arkadaşı Marilyn Bonachea’nın Willy Falcon ve Sal Magluta adına dağıttığı rüşvetleri şifreli şekilde açıklaması. 1970’lerin sonundan başlayıp 1990’ların ortasına uzanan Cocaine Cowboys: The Kings of Miami mahkeme filmlerini ve hukuk sistemi eleştirilerinden hoşlananlar çok sevecektir. Netflix’teki belgesel, 40-51 dakika arasında değişen altı bölümden oluşuyor.