20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 05.02.2024 17:33 | Son Güncelleme: 05.02.2024 17:38

New York Times yazdı: Almanya, Rusya ile on yıllar sürecek bir çatışmaya hazırlanıyor

Ukrayna'daki savaşı kazanması halinde Putin'in yeni hedefinin NATO olacağı endişesi artmaya başladı. New York Times, Savunma Bakanı Boris Pistorius'un Almanları Rusya ile onlarca yıl sürecek bir çatışmaya hazırlanmaları konusunda uyardığını yazdı
New York Times yazdı: Almanya, Rusya ile on yıllar sürecek bir çatışmaya hazırlanıyor

Steven Erlanger ve David E. Sanger / The New York Times

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanları Rusya ile onlarca yıl sürecek bir çatışmaya hazırlanmaları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna sınırında durmayı planlamaması ihtimaline karşı ülkenin ordusunu hızla yeniden inşa etmeleri gerektiği konusunda uyarmaya başladı. Pistorius, Alman medyasına verdiği bir dizi röportajda şu anda Rus ordusunun Ukrayna ile tamamen meşgul olduğunu söyledi. Ancak bir ateşkes yapılır ve Putin'in yeniden yapılanmak için birkaç yılı olursa, Rus liderin NATO'nun birliğini test etmeyi düşüneceğini öngörüyor.

Alarm sesleri giderek yükseliyor

Pistorius mevcut savaşla ilgili olarak "Bunun nasıl ya da ne kadar süreceğini kimse bilmiyor" dedi ve Alman ordusunun büyüklüğünün hızla arttırılmasını ve cephaneliğinin yeniden doldurulmasını savundu. Pistorius'un kamuoyuna yaptığı uyarılar, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana güçlü bir orduya sahip olmaktan kaçınan bir ülkenin üst düzey yönetimindeki önemli bir değişimi yansıtıyor. Alarm sesleri giderek yükseliyor ancak Alman halkı, Almanya ve Avrupa'nın güvenliğinin yeni saldırgan bir Rusya tarafından temelden tehdit edildiği konusunda ikna olmuş değil.

Almanya'da savunma bakanlığı makamı genellikle siyasi bir çıkmaz. Ancak Pistorius'un ülkenin en popüler siyasetçilerinden biri olması, ona diğerlerinin sahip olmadığı bir konuşma özgürlüğü verdi. Olaf Scholz cuma günü Beyaz Saray'da Başkan Joe Biden ile görüşmeye hazırlanırken, Alman hükümetindeki pek çok kişi Putin'in Rusya'sıyla her zamanki gibi iş yapılamayacağını, bu yıl Ukrayna'da çok az ilerleme beklediklerini ve Putin'in orada galip gelmesi halinde sonuçlarından korktuklarını söylüyor.

ABD, NATO'dan çıkar mı?

Bu korkular şimdi eski Başkan Donald Trump'ın seçilmesi ve ABD'yi ittifaktan çekme içgüdüsüyle hareket etmek için ikinci bir şansa sahip olması halinde NATO'ya ne olacağı tartışmalarıyla karıştı. Trump'ın yeniden seçilmesi ihtimali, Alman yetkilileri ve NATO'daki birçok yetkiliyi, bu yıl Washington'da kutlamayı planladıkları yaklaşık 75 yıllık ittifak yapısının, merkezinde ABD olmadan ayakta kalıp kalamayacağını gayrı resmi olarak tartışmaya itti. Birçok Alman yetkili Putin'in en iyi stratejik umudunun NATO'nun parçalanması olduğunu söylüyor.

Özellikle Almanlar için bu, düşüncelerin şaşırtıcı bir şekilde tersine dönmesi anlamına geliyor. Daha bir yıl önce NATO yeni bir amaç duygusu ve yeni bir birlikteliği kutluyordu ve pek çok kişi kendinden emin bir şekilde Putin'in geri adım atacağını tahmin ediyordu. Ancak şimdi, güvenilmez bir Amerika, saldırgan bir Rusya ve çabalayan bir Çin'in yanı sıra Ukrayna'da çıkmaza girmiş gibi görünen bir savaş ve Gazze Şeridi'ndeki bir çatışma ile Alman yetkililer, Avrupa ve Atlantik ötesi güvenlik için ciddi sonuçları olan yeni, karmaşık ve sorunlu bir dünyanın ortaya çıkmasını konuşuyorlar.

"Bir sonraki hedef Berlin'e daha yakın olur"

En büyük ikinci destekçi olan Almanya'nın bu yılki katkısını iki katına çıkararak yaklaşık 8,5 milyar dolar desteği kabul ettiği bir dönemde, ABD'nin Ukrayna'nın mücadelesini finanse etmeye devam edeceğine dair kötümserlik giderek artıyor. Pistorius'un bazı meslektaşları, ABD fonlarının kesilmesi ve Rusya'nın galip gelmesi halinde bir sonraki hedefin Berlin'e daha yakın olacağı uyarısında bulunuyor.

Almanya İstihbarat Servisi Başkanı Bruno Kahl geçen hafta yaptığı açıklamada "Ukrayna teslim olmaya zorlanırsa, bu Rusya'nın güç açlığını tatmin etmeyecektir. Eğer Batı savunmaya hazır olduğunu açıkça göstermezse, Putin'in NATO'ya saldırmamak için hiçbir nedeni kalmayacak" ifadelerini kullandı. Ancak Alman siyasetçiler Rusya ile olası bir çatışma ya da NATO'nun geleceği konusunda sıkıştırıldıklarında dikkatli konuşuyorlar.

Scholz aynı fikirde değil

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana geçen on yıllar boyunca Almanların çoğu, Rusya'ya karşı değil, Rusya ile birlikte çalışılması halinde ülkenin güvenliğinin sağlanacağı ve Çin'in Alman otomobilleri ve ekipmanları için kritik bir pazara sahip gerekli bir ortak olduğu fikirlerine alıştı. Partisi geleneksel olarak Rusya ile iyi ilişkiler kurmaya çalışan bir Sosyal Demokrat olan Scholz, bugün bile Alman savunma ve istihbarat şeflerinin çok canlı bir şekilde tarif ettiği Rusya veya Çin ile çok daha çatışmacı bir geleceği tartışmaya isteksiz görünüyor.

Savunma Bakanlığı'na seçilmeden önce çok az tanınan Pistorius dışında, çok az siyasetçi kamuoyu önünde bu konuyu ele alacak. Scholz özellikle Almanya'nın ABD ile ilişkilerine dikkat ediyor ve Rusya'yı ve onun öngörülemeyen başkanını çok fazla zorlamaktan çekiniyor. Almanya lideri, iki yıl önce ülke için tarihi bir dönüm noktası ilan etti. Scholz bu dönemde Alman güvenlik politikasının harcamalarda ve stratejik düşüncede önemli bir değişime uğrayacağını belirtti. Dört yıl boyunca askeri harcamalar için fazladan 100 milyar euro (yaklaşık 108 milyar dolar) tahsis etme sözünü yerine getirdi.

GSYH'nin yüzde 2'sini orduya harcayacak

Almanya bu yıl ilk kez gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2'sini orduya harcayarak, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının ardından 2014 yılında tüm NATO ülkelerinin üzerinde anlaştığı ancak çoğu uzmanın artık çok düşük olduğu uyarısında bulunduğu hedefe ulaşacak. Ayrıca Almanya, 2027 yılına kadar Litvanya'da kalıcı bir tugay konuşlandırma sözü vererek NATO'nun doğu kanadını Rusya'ya karşı güçlendirmeyi taahhüt etti.

Ancak Scholz başka açılardan da büyük bir ihtiyatla hareket etti. Biden ile birlikte Ukrayna'nın ittifaka nihai katılımı için bir takvim belirlenmesine karşı çıktı. Alman analist Ulrich Speck, Scholz'un dünyanın değiştiğini kabul ettiğini belirtti ancak, "Bizim de onunla birlikte değişmemiz gerektiğini söylemiyor. Dünyanın değiştiğini ve bizim sizi koruyacağımızı söylüyor" dedi.

Ancak bunu yapmak çok daha fazla askeri harcama gerektirebilir, örneğin Almanya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ü kadar. Şimdilik Scholz'un partisinden çok az kişi bu kadar ileri gitmeye cesaret edebiliyor. Georgetown Üniversitesi'nden Avrupa uzmanı Charles Kupchan, Almanların ve hatta Sosyal Demokratların "Almanya'nın gerçek dünyada yaşadığının ve sert gücün önemli olduğunun farkına vardığını" söyledi. Kupchan, "Aynı zamanda tüm bunların kötü bir rüya olduğuna ve Almanların uyanıp eski dünyaya geri döneceklerine dair bir umut da var" diye konuştu.

© 2024 The New York Times Company