30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.12.2023 17:07 | Son Güncelleme: 11.12.2023 17:55

2024 Altın Küre Adayları açıklandı: Barbie 9 adaylıkla zirvede

81. Altın Küre adayları açıklandı. Bu yıla damgasını vuran Greta Gerwig'in Barbie'si dokuz adaylık elde ederken Christopher Nolan'ın Oppenheimer'ı sekiz adaylıkla onu takip etti
2024 Altın Küre Adayları açıklandı: Barbie 9 adaylıkla zirvede

Şimdiden 2023'ün sinema sansasyonu ve en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi olan Barbie, 81. Altın Küre Ödülleri'nde adaylıkları domine etti. Greta Gerwig'in pembe hicvi, film (komedi veya müzikal), senaryo, yönetmen, Margot Robbie için başrol kadın oyuncu, Ryan Gosling için yardımcı erkek oyuncu ve orijinal şarkı kategorileri dahil olmak üzere toplamda dokuz ödül için yarışacak.

Film ayrıca, Barbie ile beklenmedik ittifakla yaz gişesini önemli ölçüde artıran Oppenheimer'ın yanı sıra John Wick, Galaksinin Koruyucuları, Örümcek Adam ve Görevimiz Tehlike'nin devam filmleriyle birlikte gişe rekortmeni filmlere verilen yeni bir ödülün adayları arasında yer alıyor. Taylor Swift'in konser filmi ve Super Mario Bros animasyonu da listede yer aldı.

2024 Altın Küre Ödülleri adaylarının tam listesi:

Sinema

En iyi film – Drama

  • Anatomy of a Fall 
  • Killers of the Flower Moon 
  • Maestro
  • Oppenheimer 
  • Past Lives (A24)
  • The Zone of Interest

En iyi film (Müzikal ya da komedi)

  • Air 
  • American Fiction
  • Barbie
  • The Holdovers 
  • May December
  • Poor Things

En iyi animasyon filmi

  • The Boy and The Heron
  • Elemental
  • Spider-man: Across the Spider-verse
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Suzumen
  • Wish 

Sinema ve gişe başarısı

  • Barbie
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • John Wick: Chapter 4 
  • Mıssıon: Impossıble – Dead Reckoning Part 1
  • Oppenheimer 
  • Spider-man: Across The Spider-Verse 
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Taylor Swift: The Eras Tour 

Yabancı dilde en iyi film

  • Anatomy of a Fall – Fransa
  • Fallen Leaves - Finlandiya
  • Io Capıtano  – İtalya
  • Past Lives – ABD
  • Society of the Snow - İspanya
  • The Zone of Interest - Birleşik Krallık / ABD

En iyi kadın oyuncu (drama)

  • Annette Bening (Nyad)
  • Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon)
  • Sandra Hüller (Anatomy of a Fall)
  • Greta Lee (Past Lives)
  • Carey Mulligan (Maestro)
  • Cailee Spaeny (Priscilla)

En iyi erkek oyuncu (drama)

  • Bradley Cooper (Maestro)
  • Leonardo Dicaprio (Killers of The Flower Moon)
  • Colman Domingo (Rustin)
  • Barry Keoghan (Saltburn)
  • Cillian Murphy (Oppenheimer)
  • Andrew Scott (All of Us Strangers)

En iyi kadın oyuncu (Müzikal/komedi)

  • Fantasia Barrino (The Color Purple)
  • Jennifer Lawrence (No Hard Feelings)
  • Natalie Portman (May December)
  • Alma Pöysti (Fallen Leaves)
  • Margot Robbie (Barbie)
  • Emma Stone (Poor Things)

En iyi erkek oyuncu (Müzikal/komedi)

  • Nicolas Cage (Dream Scenario)
  • Timothée Chalamet (Wonka)
  • Matt Damon (Air)
  • Paul Giamatti (The Holdovers)
  • Joaquin Phoenix (Beau is Afraid)
  • Jeffrey Wright (American fiction)

En iyi yardımcı kadın oyuncu 

  • Emily Blunt (Oppenheimer)
  • Danielle Brooks (The Color Purple)
  • Jodie Foster (Nyad)
  • Julianne Moore (May December)
  • Rosamund Pike (Saltburn)
  • Da’vıne Joy Randolph (The Holdovers)

En iyi yardımcı erkek oyuncu

  • Willem Dafoe (Poor Things)
  • Robert De Niro (Killers of the Flower Moon)
  • Robert Downey JR. (Oppenheimer)
  • Ryan Gosling (Barbie)
  • Charles Melton (May December)
  • Mark Ruffalo (Poor Things)

En iyi yönetmen 

  • Bradley Cooper (Maestro)
  • Greta Gerwig (Barbie)
  • Yorgos Lanthimos (Poor Things)
  • Christopher Nolan (Oppenheimer)
  • Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
  • Celine Song (Past Lives)

En iyi senaryo

  • Greta Gerwig, Noah Baumbach (Barbie)
  • Tony Mcnamara (Poor Things)
  • Christopher Nolan (Oppenheimer)
  • Eric Roth, Martin Scorsese  (Killers of the Flower Moon)
  • Celine Song (Past Lives)
  • Justine Triet, Arthur HArari (Anatomy of a Fall)

En iyi özgün müzik 

  • Jerskin Fendrix (Poor Things)
  • Ludwig Göransson (Oppenheimer)
  • Joe Hisaishi (The Boy and the Heron)
  • Mica Levi (The Zone of Interest)
  • Daniel Pemberton (Spider-Man: Across The Spider-Verse)
  • Robbie Robertson (Killers of the Flower Moon)

En iyi özgün şarkı

  • Addicted to Romance — She ame to me
  • Dance the night — Barbie
  • I’m just ken — Barbie
  • Peaches — The Super Mario Bros. Movie
  • Road to Freedom — Rustın
  • What was I made for? — Barbie

Televizyon

En iyi televizyon dizisi (Drama)

  • 1923
  • The Crown
  • The Diplomat
  • The Last of Us
  • The Morning Show 
  • Succession 

En iyi televizyon dizisi (Müzikal ya da komedi)

  • Abbott Elementary
  • Barry
  • The Bear 
  • Jury Duty
  • Only Murders In the Building
  • Ted Lasso

Televizyon için yapılan en iyi mini dizi ya da film

  • All the Light We Cannot See
  • Beef
  • Daisy Jones & The Six 
  • Fargo
  • Fellow Travelers
  • Lessons In Chemistry

En iyi kadın oyuncu (Drama)

  • Helen Mirren (1923)
  • Bella Ramsey  (The Last of Us)
  • Keri Russell (The Diplomat)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Imelda Staunton (The Crown)
  • Emma Stone (The Curse)

En iyi erkek oyuncu (Drama)

  • Brian Cox (Succession)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Gary Oldman (Slow Horses)
  • Pedro Pascal (The Last of Us)
  • Jeremy Strong (Succession)
  • Dominic West (The Crown)

En iyi kadın oyuncu (Müzikal ya da komedi)

  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Ayo Edebiri (The Bear)
  • Elle Fanning (The Great)
  • Selena Gomez (Only Murders in the Building)
  • Natasha Lyonne (Poker Face)

En iyi erkek oyuncu (Müzikal ya da komedi)

  • Bill Hader (Barry)
  • Steve Martin (Only Murders in the Building)
  • Jason Segel (Shrinking)
  • Martin Short (Only Murders in the Building)
  • Jason Sudeikis (Ted Lasso)
  • Jeremy Allen White (The Bear)

Mini dizi, antoloji dizisi veya sinema filmi dalında en iyi kadın oyuncu

  • Riley Keough (Daisy Jones & The Six)
  • Brie Larson (Lessons in Chemistry)
  • Elizabeth Olsen (Love & Death)
  • Juno Temple (Fargo)
  • Rachel Weisz (Dead Ringers)
  • Ali Wong (Beef)

Mini dizi veya televizyon filmi dalında en iyi erkek oyuncu

  • Matt Bomer (Fellow Travelers)
  • Sam Claflin (Daisy Jones & The Six)
  • Jon Hamm (Fargo)
  • Woody Harrelson (White House Plumbers)
  • David Oyelowo (Lawmen: Bass Reeves)
  • Steven Yeun (Beef)

En iyi yardımcı kadın oyuncu

  • Elizabeth Debicki (The Crown)
  • Abby Elliott (The Bear)
  • Christina Ricci (Yellowjackets)
  • J. Smith-Cameron (Succession)
  • Meryl Streep (Only Murders in the Building)
  • Hannah Waddingham (Ted Lasso)

En iyi yardımcı erkek oyuncu

  • Billy Crudup (The Morning Show)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • James Marsden (Jury Duty)
  • Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
  • Alan Ruck (Succession)
  • Alexander Skarsgard (Succession)

Stand-up ve komedi dalında en iyi performans

  • Ricky Garvais (Ricky Gervais: Armageddon)
  • Trevor Noah (Trevor Noah: Where Was I)
  • Chris Rock (Chris Rock: Selective Outrage)
  • Amy Schumer ( Amy Schumer: Emergency Contact)
  • Saray Silverman (Sarah Silverman: Someone You Love)
  • Wanda Sykes (Wanda Sykes: I’m an Entertainer)