15 Temmuz 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.01.2024 14:45 | Son Güncelleme: 11.01.2024 09:44

Diren Polatoğulları: Tunceli, Ovacık filmimize şans getirecek

Yalı Çapkını’nın Kazım Ağa’sı Diren Polatoğulları bu hafta yılın ilk komedisi Başkan ile sinema salonlarında. Ovacık belediye seçimlerinde kıran kırana yarışan iki adaydan birini canlandıran Polatoğulları, filmini ve kendisini anlatıyor
Diren Polatoğulları: Tunceli, Ovacık filmimize şans getirecek

Son yıllarda Yalı Çapkını’nda canlandırdığı Kazım Ağa karakteri ile büyük bir popülarite elde eden Diren Polatoğulları Başkan’da üstlendiği Fikri Donsuz karakterini, filmin geçtiği memleketi Ovacık’ı ve hakkında merak edilenleri O2’ye anlattı.

“Fikri Donsuz adi bir adam ve süreç böyle devam etsin, yeniden seçilsin istiyor…”

● Babam, Tunceli Ovacık’lı. 1300 rakımlı Ovacık yüksek, ulaşımı zor bir yerdir. Çok güzel bir doğası ve yaban hayatı vardır. Akarsular, nehirler, dağlar ve oradaki hayvanlar kutsal olarak görülür. Biz de filmimizi oraya götürdük. Çok büyük uğur ve şans getireceğini düşünüyorum o yörenin filmimize.
● Fikri Donsuz, oranın mevcut belediye başkanı. Önceki seçimi bir şekilde kazanmış. Eşinin ailesi güçlü bir aile, bir aşiret. Ama kötü bir yönetim sergiliyor. Halkçı değil, emekten yana değil. Önümüzdeki seçimi kazanacağını düşünüyor. Bir başka başkan adayı ile mücadelesiyle birlikte halkın yaşayış tarzını göreceksiniz.

Yılın ilk komedi filmi Başkan 5 Ocak’ta sinemalarda. Başrollerini Diren Polatoğulları ve Necip Memili’nin paylaştığı film Tunceli – Ovacık’ta çekildi. Yönetmeni ve senaristi Ulaş Bahadır olan Başkan, Ovacık belediye seçimlerine aday olan Fikri Donsuz (Diren Polatoğulları) ve Zeynel Korkmaz’ın (Necip Memili) çekişmesini anlatıyor. Büşra Pekin, Nursel Köse, Şerif Sezer, Füsun Demirel, Bülent Çolak, Sinan Demirel ve Salih Kalyon da oyuncu kadrosunda. Yapımı A Time Medya/ Hale ve Lale Algan tarafından üstlenen Başkan bir seri olarak planlanıyor. İkincisi de gelecek.

 

● Fatih Mehmet Maçoğlu (Kadıköy Belediye Başkan adayı, mevcut Tunceli Belediye Başkanı ve eski Ovacık Belediye Başkanı) ile tanıştık. Birkaç kere de beraber oturduk, yedik içtik. Sağolsun bize yardım etti. Setimize ziyarete de geldi. Ama sadece Maçoğlu değil tüm göre halkı bize çok yardımcı oldu. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bir sürü oyuncu kullandık oradan hepsi de çok uyumlu ve iyilerdi.
● Fikri Donsuz anlaşılması zor bir adam. Mevcut belediye başkanı ve yolsuzluk yapıyor. Adi bir adam. Sürecin böyle devam etmesini ve yeniden seçilmeyi istiyor. Hiçbir şey yapmadan, başarıya ulaşmak isteyen bir adam. Ruhsal olarak bozuk ama eğlenceli bir adam. Ablası, karısı, çocuğu, herkes bir garip.


“Yazı Tura’da Uğur Yücel’le çalıştım, oyunculuk içime işledi ve 1,5 sene sonra oyuncu oldum…”

● Sokaktaki insanlarla aram iyi. Herkes çok sempatik yaklaşıyor bana. Yalı Çapkını tabii çok reyting aldı. İnsanların bu ilgisi hoşuma gidiyor.
● Erciyes Üniversitesi Nevşehir kampüsünde işletme okudum. 25-26 yaşında İstanbul’a geri döndüm. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdim dört sene de orada okudum. 2010’dan beri dizi film sektöründe çalışıyorum.
● Yaş dediğimiz şey bizim uydurduğumuz bir şey. Yaşa ve zamana inanmıyorum. İnsanın canı ne zaman ne isterse onu yapmasını diliyorum.
● Öğrenciyken çok çalıştım. Herkes de çalışsın. İşletme okurken oyunculuğa ilgim yoktu. Film izlemeyi çok seviyordum ama oyuncu olacağımı hiç düşünmüyordum. Okulum Kapadokya turizm bölgesinde olduğu için organizasyonda, şarapçılarda çalıştım. Bir cafe işlettim. Beş- beş buçuk ay da Londra’da restoranda çalıştım.


● Work and Travel programıyla Alaska’ya gittim. 5,5 ay balık fabrikasında balık temizledim. Balık fabrikasının 370 kadar personeli vardı. Orada yılın işçisi seçildim. Alaska doğası muhteşem. Herkese tatil için gitmelerini tavsiye ederim ama balık temizlemeyi değil.
● Yazı-Tura filmi Kapadokya’da çekiliyordu. Film ekibi okula geldi, Uğur Yücel’le çalıştım. Bir hafta boyunca yakın temasta bulununca içime işledi. Hemen o an karar vermedim ama 1,5 sene sonra okulum da bitince, “ben oyunculuk yapacağım” dedim.

“Pandemiden beri sinemaya gitmeyeli çok oldu…”

● Yaşar Kemal’i çok severim. Anadolucu olduğum için. Murathan Mungan’ı çok seviyorum. En son Soğuk Büfe’sini okudum, şiirlerini de çok seviyorum. Cemal Süreya'yı çok severim.
● Pandemiden bu yana sinemaya gitmeyeli çok oldu. İki gece önce Stanley Kubrick’in Dr. Strangelove’ını izledim. Bayıldım! Bu yaşa kadar neden izlememişim? Harikaydı.
● Ozark ve Succession izliyorum.
● Müzikle aram çok iyi. Oyunculukta da çok kullandığım bir şey; çalışırken özellikle. Aynı şarkıyı defalarca kez dinleyip rol çalıştığım oluyor. Rock da, türk halk müziği de arabesk de severim Rock-arabeskçileri çok severim. Duman, Gaye Su Akyol.. Sting de dinlerim Bon Jovi de. Bir şarkı açarım ikincisi bambaşka bir şarkı olabilir. En son Kenan Doğulu konserine gittim.
● En son, Bülent Çolak, Fatih Koyunoğlu ve Erdem Akakçe’nin oyunu Meçhul Paşa’yı izledim.
● Basketbol oynuyorum fırsat buldukça. Masa tenisi oynuyorum. Ama günlük bir rutinim yok. Beşiktaşlıyım. Basketbol, futbol, hentbol, voleybol karşılaşmalarını izleyemesem de neticeyi muhakkak öğrenirim.
● Asya ülkelerini,Vietnam, Tayland buraları görmek istiyorum.
● 13 yıldır evliyim. 11 yaşında bir kızımız var. Orta bire yani beşinci sınıfa gidiyor.