19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.05.2024 01:30 | Son Güncelleme: 12.05.2024 02:49

Eurovision 2024'ün kazananı İsviçre adına yarışan Nemo oldu

İsrail karşıtı protestoların gölgesinde gerçekleştirilen ve Hollanda'nın son anda yarışmadan çıkarılması nedeniyle tartışmalara sahne olan Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsviçre adına yarışan Nemo kazandı
Eurovision 2024'ün kazananı İsviçre adına yarışan Nemo oldu

İsveç’in Malmö kentinin ev sahipliği yaptığı yarışmada, "The Code" adlı şarkıyla yer alan Nemo birinci oldu. Böylece, daha önce ilk kez 1956'da ve 1988'de Celine Dion ile yarışmayı kazanan İsviçre üçüncü kez ipi göğüslemiş oldu.

Malmö Arena'daki gecede, finale kalan 19 ülke performanslarını sergiledi. Aslında finalde 20 ülke yer alacaktı ancak Hollanda adına yarışan Joost Klein'ın diskalifiye edilmesiyle bu sayı 19'a düştü. Yarışmanın sunuculuk görevini İsveçli komedyen Petra Mede ve İsveçli aktris Malin Åkerman ikilisi üstlendi.

İşte puan tablosundaki ilk 5:

İsviçre - 591 puan
Hırvatistan - 547 puan
Ukrayna - 453 puan
Fransa - 445 puan
İsrail - 375 puan

Joost Klein diskalifiye edildi

Eurovision 2024 şarkı yarışmasında Hollanda adına yer alan Joost Klein'ın, "sahne arkasında yaşanan bir olay nedeniyle" yarışmadan diskalifiye edildiği açıklandı. Klein'ın diskalifiye edilmesine, prodüksiyon ekibinden bir kadın çalışanın İsveç polisine "tehdide maruz kaldığı" yönünde şikayette bulunmasının neden olduğu açıklandı.

Yarışma organizatörleri, yasal bir soruşturma sürerken "Klein'ın yarışmaya devam etmesinin doğru olmayacağı" görüşünü dile getirdi. Hollanda adına yarışan Klein, "Europapa" adlı şarkısıyla yarışmanın favorileri arasında gösteriliyordu.

İsrail seyircilerden sürpriz bir şekilde 338 puan aldı ve bu puan İsrail'i geçici olarak liderliğe taşıdı. Yarışma sonunda ise beşinci oldu. Birleşik Krallık izleyicilerden sıfır puan alan tek ülke oldu.

Klein'ın temsil ettiği Hollanda ile birlikte 20 ülke finale adını yazdırmıştı. Klein, 12 yaşındayken kaybettiği babasına adadığı şarkıyla Eurovision'da yarışıyordu. 26 yaşındaki şarkıcı, bir gün Eurovision sahnesinde yer alacağıyla ilgili babasına söz verdiğini anlatmıştı. Klein’ın yarışmadan diskalifiye edildiği haberi, Cuma akşamı, final öncesinde şarkıcılar son provalarını yaparken kaydedildi.

Organizatörler, başka bir ekip ya da yarışmacının olaya dahil olmadığını vurguladı. Daha önce yapılan bazı haberlerde, Hollandalı yarışmacı Klein ile İsrail’i temsil eden Eden Golan arasında gerilim olduğu ileri sürülmüştü.

2024 Eurovision finalistleri

1. İsveç | Marcus ve Martinus – “Unutulmaz”
2. Ukrayna | alyona alyona ve Jerry Heil – “Teresa ve Maria”
3. Almanya | ISAAK – “Her Zaman Kaçak”
4. Lüksemburg | TALI – “Savaşçı”
5. İsrail | Eden Golan – “Kasırga”
6. Litvanya | Silvester Kemeri – “Luktelk”
7. İspanya | Nebulossa – “ZORRA”
8. Estonya | 5MIINUST x Puuluup – “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi”
9. İrlanda | Bambie Thug – “Kıyamet Mavisi”
10. Letonya | Dons – “İçi Boş”
11. Yunanistan | Marina Satti – “ZARI”
12. Birleşik Krallık | Olly Alexander – “Baş Dönmesi”
13. Norveç | Kapı – “Ulveham”
14. İtalya | Angelina Mango – “La Noia”
15. Sırbistan | TEYA DORA – “RAMONDA”
16. Finlandiya | Windows95man – “Kural Yok!”
17. Portekiz | iolanda – “Grito”
18. Ermenistan | LADANIVA – “Jako”
19. Kıbrıs | Silia Kapsis – “Yalancı”
20. İsviçre | Nemo – “Kod”
21. Slovenya | Raiven – “Veronika”
22. Hırvatistan | Bebek Lazanya – “Rim Tim Tagi Dim”
23. Gürcistan | Nutsa Buzaladze – “İtfaiyeci”
24. Fransa | Slimane – “Mon Love”
25. Avusturya | Kaleen – “Övüneceğiz

Eurovision tarihinin en çok kazanan ülkeleri

İrlanda (7 kez)
İsveç (7 kez)
Fransa (5 kez)
Lüksemburg (5 kez)
Hollanda (5 kez)
Birleşik Krallık (5 kez)
İsrail (4 kez)
Danimarka (3 kez)
İtalya (3 kez)
Norveç (3 kez)
İsviçre (3 kez)
Ukrayna (3 kez)
Avusturya (2 kez)
Almanya (2 kez)
İspanya (2 kez)
Azerbaycan (1 kez)
Belçika (1 kez)
Estonya (1 kez)
Finlandiya (1 kez)
Yunanistan (1 kez)
Letonya (1 kez)
Monako (1 kez)
Portekiz (1 kez)
Rusya(1 kez)
Sırbistan (1 kez)
Türkiye(1 kez)
Yugoslavya (1 kez)

Nemo kimdir?

1999 yılında İsviçre'nin küçük bir kasabası olan Biel'de doğan Nemo, küçüklüğünden beri keman, piyano ve davul çalıyor. Nemo, 2016 yılında sosyal medyada viral olan SRF Virus (#Cypher) gösterisiyle bir gecede ünlendi. 

2020, Nemo için başka sanatçılar için yazmaya ve üretmeye başladığı ve ayrıca İngilizce şarkılar yayınlamaya yöneldiği bir değişim döneminin başlangıcı oldu. Nemo, müziğinde cinsiyet kimliği, akıl sağlığı ve kişinin bu dünyadaki yerini bulması gibi temaları ele alıyor.

Yarı finalde Sertab Erener heyecanı

Perşembe akşamki yarı finalde 2003 yılında Riga'da yapılan yarışmada birinci olan Sertab Erener de sahneye çıktı. Erener 2005 birincisi Helena Paparizou ve 1999 birincisi Charlotte Perelli ile birlikte sahne aldı.

Türkiye yarışmaya son kez 2012 yılında Can Bonobo ile katılmıştı. 2005’te Yunanistan adına yarışan ve birinci olan Helena Paparizou "My Number One" ve 1999’da İsveç’e birinciliği getiren Charlotte Perrelli de Perşembe akşamı "Take Me to Your Heaven" şarkısını söyledi.

İsveç yedinci kez ev sahibi

İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen Eurovision 2023’ü pop şarkıcısı Loreen, ülkesi İsveç adına kazandı. Loreen, 2012'de kazandığı zaferin ardından yarışmayı iki kez kazanan ilk kadın oldu.

Çoğu Eurovision ülkesi Avrupalı. Ancak 2015’te Eurovision'un 60. yıldönümü kutlamak için davet edilen Avustralya her yıl yarışmaya katılıyor. Ancak Avustralya kazanması halinde yarışmaya ev sahipliği yapamıyor. İsrail de dahil olmak üzere diğer Avrupalı olmayan ülkeler yarışmaya, etkinliği düzenleyen Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) üyesi oldukları için katılıyor.

Yarışmaya bu nedenle bu sene İsveç’in Malmö kentindeki Malmö Arena ev sahipliği yaptı. Yarışmanın sunuculuk görevini İsveçli komedyen Petra Mede ve İsveçli aktris Malin Åkerman ikilisi üstlendi. Malmö 1992 ve 2013'ten sonra Eurovision’a üçüncü kez ev sahipliği yaptı. İsveç, daha önce 1975, 2000 ve 2016 yıllarında Stockholm'de, 1985 yılında Göteborg'da yarışmayı düzenlemişti. 2024 Eurovison ise ülkenin yedinci ev sahipliği oldu.

İsrail protestoları

İsrail'i temsil müzisyen Eden Golan temsil etti. Şarkıcı, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına atıfta bulunduğu düşünülen, ülkenin orijinal şarkısı “October Rain”in yeniden yazılmış bir versiyonu olan “Hurricane” adlı şarkıyı söyledi.

İsrail'in kamu yayıncısı Kan'a göre şarkı sözleri kişisel bir kriz yaşayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Yarışmanın organizatörleri, İsrail'in şarkısını, sözlerini "siyasi tarafsızlık" kuralını ihlal ettiğini söyleyerek yarışmadan men etmişti. İsrail devlet televizyonu Kan, ilk olarak 7 Ekim'deki Hamas saldırısına gönderme yapan şarkının sözlerinin değişmeyeceğini ilan etmişti.

Ancak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkesinin yarışmaya katılmasını sağlayacak "gerekli değişikliklerin" yapılması çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine Kan, yarışmada İsrail adına yer alan şarkının sözlerinin değişmesi için organizatörlere başvuruda bulundu.

Türkçeye "Ekim Yağmuru" olarak çevrilen şarkının sözleri İngilizce yazılmıştı. Şarkı sözlerinde, "Hepsi iyi çocuklardı, her biri. Erkeklerin ağlamadığını kim söylemiş? Saatlerce... Ve çiçekler. Hayat korkaklar için bir oyun değil" ifadeleri yer alıyor. Şarkıdaki "çiçek" sözlerinin, savaşta hayatını kaybedenlere yapılmış bir gönderme olduğu belirtiliyor.

Ancak dünya çapında İsrail’i Gazze’de büyük bir yıkıma neden olan saldırıları nedeniyle yarışmaya dahil edilmemesi için çağrılarda bulunulmuştu. İzlanda, Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İsveç'te benzer itirazlar dile getirildi. Bu ülkelerde sanatçılar, bunun gerekçesi olarak Rusya'nın iki yıl önce başlayan Ukrayna işgali sonrası diskalifiye edilmesini gösterdi.

Eurovision organizatörleri, Ukrayna ve Gazze'deki durumların farklı olduğunu söyleyerek İsrail'in yarışmadan çıkarılması çağrılarına direndi. İsrail'in yarıştığı Perşembe akşamki yarı finalde de protesto gösterileri yapıldı.

Golan şarkıya başladığı sırada destekleyenlerle birlikte yuhalayanlar da olduğu kaydedildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yarı final öncesi mesajında Golan'a destek mesajı yayımladı ve Yahudi karşıtı olarak tanımladığı protestolara karşı durarak "kazandığını" savundu. Eden Golan yarı final sonrası yaptığı açıklamada "İsrail'i temsil etmekten onur duyduğunu" söyledi.

Yerel basında yer alan haberlere göre Flamanca yayın yapan VRT, İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision'un finalinin başlangıcında yayını keserek İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti.

Kanalın yayımladığı mesajda "Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Ayrıca İsrail, basın özgürlüğünü yok ediyor. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Şimdi ateşkes." ifadeleri yer aldı.

Eylemi organize eden ACOD-VRT ve Acod Culture işçi sendikalarınca yapılan açıklamada, İsrail'in yarışmaya katılmasına izin verilmesiyle "Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) kendi değerlerine saygı göstermekte büyük güçlük çektiğinin gözler önüne serildiği" eleştirisi yapıldı.