02 Ekim 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 15.09.2023 04:30 | Son Güncelleme: 17.09.2023 09:18

Platformlarda bu hafta bizi bekleyen en yeni yapımlar (15-21 Eylül 2023)

Oksijen'den platformlarda bu hafta bizi bekleyen en yeni yapımlar (Derleyen: Harun Kubat)
Platformlarda bu hafta bizi bekleyen en yeni yapımlar (15-21 Eylül 2023)

Kültür sanat kanalı TRT 2’nin bu hafta ekrana getireceği filmlerden seçimlerimiz

Mrs Lowry & Son (2019): 20. yüzyılın önemli isimlerinden biri olan İngiliz sanatçı L. S. Lowry ile bu sanat yolundan onu vazgeçirmeye çalışan annesi Elizabeth arasındaki ilişkiyi ele alan Birleşik Krallık yapımı dram filmi. Başrolde Harry Potter serisiyle tanınan Timothy Spall ve Julia’daki performansıyla Oscar kazanmış Vanessa Redgrave var. (15 Eylül Cuma)

Tailor (2020): Ailesinden kalma bir terzi dükkanını işletip dükkanın üst katında yaşayan Nikos (Dimitris Imellos); bankanın dükkanını alma tehlikesi ve babasının kötü sağlığı yüzünden, motorla seyyar terzilik işine girişir. Yunanistan yapımı filmin yönetmeni Sonia Liza Kenterman. (16 Eylül Cumartesi)

Chasing Mavericks (2012): Kaliforniya'nın Mavericks adındaki okyanus sahilinde, başarılı bir sörfçü olan Jay Moriarity (Jonny Weston) ile bir diğer ünlü sörfçü Frosty Hesson (Gerard Butler) arasındaki ilham verici ilişkiyi aktaran ABD yapımı spor filmi. (17 Eylül Pazar)

Mon oncle d’Amerique (1980): Bilim insanı Henri Laborit, hayatlarında zorlayıcı değişimler yaşayan insan davranışlarını araştırmak için; fabrikada teknik müdür olan René, kariyerinde yükselen Jean ve sevgilisinden vazgeçen Janine olmak üzere üç kişinin hikayesini ele alır. Alain Resnais yönetmenliğindeki Fransa yapımı film; Cannes Film Festivali'nde, Büyük Ödül ile FIPRESCI Ödülü'nün sahibi olmuştu. (18 Eylül Pazartesi)

Anton (2019): Biri Hristiyan diğeri Yahudi olan, Jacob ve Anton adındaki iki yakın arkadaşın; Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi nedeniyle ortaya çıkan koşullara rağmen devam eden güçlü bağlarını aktaran Ukrayna-Gürcistan ortak yapımı film. (19 Eylül Salı)

Dünyanın her köşesinden yapımları ekrana taşıyan platformdan bu haftanın seçmeleri

9 (2002): İstanbul'daki mahallelerin birinde yaşayan Kirpi adındaki bir kadının öldürülmesinin ardından, yaşanan cinayet ile ilgisi olabilecek tüm şüphelilerin soruşturma süreçleri anlatılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Ali Poyrazoğlu, Cezmi Baskın, Serra Yılmaz var. Yönetmen koltuğunda ise Nar, Ara, Sofra Sırları gibi birçok filmiyle tanınan Ümit Ünal var. (15 Eylül Cuma)

Man With a Movie Camera (1929): Modern hayatın içinde yaşamını bir şekilde sürdüren insanların hikayesini, makineleşmeyi, mekanları; gün doğumundan gün batımına kadar kameraya alan Sovyetler Birliği yapımı deneysel bir belgesel. (18 Eylül Pazartesi)

Stay (2005): Alanında iyi bir psikiyatrist olan Sam Foster'ın; intihara meyilli hastası Hanry'yi, tekrar gerçekliğe döndürmeye çalışırken yaşadıklarını anlatan psikolojik gerilim filmi. ABD yapımı filmin başrollerinde Star Wars serisinden Ewan McGregor, Barbie’deki performansıyla gündemden düşmeyen Ryan Gosling ve Mulholland Drive, 21 Gram filmlerinin yıldızı Naomi Watts yer alıyor. (19 Eylül Salı)

The Cowboy and the Frenchman (1988): Amerika'da yaşayan bir grup kovboyun, iş ziyareti için gelmiş ve kaybolmuş bir Fransız'a yardım etmeleri ve yaşananlar (iletişim sorunları, kültürel farklar) konulu kısa film. Twin Peaks, Wild At Heart, Blue Velvet, Lost Highway filmleriyle tanınan; Altın Palmiye ödüllü David Lynch, yönetmen koltuğunda. (20 Eylül Çarşamba)

An Episode in the Life of an Iron Picker (2013): Danis Tanović'in yönettiği Bosna Hersek yapımı filmin merkezinde; yoksul bir hayat süren demir toplayıcısı Nazif'in hikayesi yer alıyor. Eşinin sağlığı ve ekonomik sorunlar yüzünden ailesinin bir çözüme ihtiyacı vardır. Film, 63. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde 'Gümüş Ayı Büyük Jüri Ödülü' ile 'En İyi Erkek Oyuncu' olmak üzere tam iki ödül kazanmıştı. (21 Eylül Perşembe)

Birbirinden etkileyici belgeseller, bu hafta çeşitli platformlarda…

The Genius of George Boole (2015): 1815-1864 yılları arasında yaşamış; Britanyalı matematikçi George Boole'un; bilgisayar, denklem, cebir alanında etkisi devam eden tüm çalışmaları ve hayatı, günümüzün öne çıkan isimleri tarafından ele alınıyor. Belgeselin anlatıcısı ise Oscar ödüllü Jeremy Irons! (TOD)

Gelen Aydınlık (2023): Asasız Musa, Yaşar Kemal Efsanesi, Sabırsızlık Zamanı filmlerinin yönetmeni, tiyatro yazarı Aydın Orak bu belgeselinde; 1940'larda Ürgüp Tahsinağa Kütüphanesi'nde memur olan, sonrasında da insanların kitaplara erişmesi için seyyar şekilde köyleri gezerek hizmet veren kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ün hikayesini anlatıyor. (BluTV)

Wayne Shorter: Zero Gravity (2023): 1960'lardan bugüne yaptığı müzik ile ABD'nin öne çıkan caz sanatçılarından Wayne Shorter'ın; kişisel hayatı ve büyük bir başarıya dönüşen müzik kariyeri anlatılıyor. Üç bölümden oluşan belgeselin yapımcıları arasında Brad Pitt ve Moonlight, 12 Years A Slave filmlerinin yapımcılarından Jeremy Kleiner ile Dede Gardner var. (Prime Video)

Bir Avuç Güzel İnsan (2023): Dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler'in; edebiyata ve insan ilişkilerine dair sanatsal bir bakış sunduğu sergisinin belgeseli. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi'nde bulunan eşyaları, arkadaşlarıyla anıları ve portreleri izleyiciye aktarılıyor. Belgesel boyunca Karin Karakaşlı, Hilmi Yavuz, Mario Levi gibi bazı sanatçıları dinleme fırsatı da yakalıyoruz. (puhutv)

Arabeskin Aşık Kadınları (2021): Arabesk müziğin öne çıkan adları hep erkekler olurken; şiddete uğrayan, piyasada olmasına izin verilmeyen ve bunlara rağmen hikayelerini anlatmaya devam eden Bergen, Cansever, Kamuran Akkor, Semiha Yankı, Gülden Karaböcek, Biricik gibi birçok kadın sanatçıyı ele alan sekiz bölümlük bir belgesel. Murathan Mungan da anlatıcılardan. (Exxen)