29 Kasım 2022, Salı
Haber Giriş: 18.09.2022 15:53 | Son Güncelleme: 18.09.2022 16:05

Woody Allen emekli olacağını açıkladı

4 Oscar ödüllü yönetmen Woody Allen, 50. filminden sonra daha fazla film yapmayı düşünmediğini söyledi
Woody Allen emekli olacağını açıkladı

86 yaşındaki yönetmen Woody Allen, artık film yapmayı planlamadığını açıkladı. Woody Allen, 50. filmi üzerinde çalışmak için Avrupa'dayken İspanyol gazetesi La Vanguardia'ya, artık film yapmaktan emekli olmayı ve yazmaya daha fazla zaman ayırmayı planladığını söyledi. Allen’ın son filmi Paris’te geçecek ve film tamamen Fransızca çekilecek. 

Amerikalı yönetmen yaklaşmakta olan filmini “Heyecan verici, dramatik ve aynı zamanda çok şeytani” olacağı için Match Point filmine benzer olarak nitelendirdi. Allen kısa süre önce, İspanya'da Alianza tarafından 27 Eylül'de yayınlanacak olan Zero Gravity adlı beşinci kitabını yazdı. 

Taciz suçlamaları nedeniyle Allen’a verilen destek ABD’de düştü. Bu nedenle Avrupa’da daha sık çekim yapıyor. 2020'de Rifkin's Festival ile San Sebastian Film Festivali'nin açılışını yaptı. Bask’ın başkentinin festivaliyle ilişkisi, 2004'te Melinda & Melinda’nın ilk gösterimi ve 2008'de Vicky Cristina Barcelona’nın galasına kadar uzanıyor. 

Elena Anaya, Louis Garrel ve Gina Gershon'un başrollerini paylaştığı Rifkin's Festival, İspanyolca konuşulan dünyanın en önemli festivali sırasında ilk kez gösterildi. Filmin basın toplantısında Allen, “Emekliliği asla düşünmediğini” duyurmuştu.  Allen, uzun kariyerinde En İyi Senaryo dalında rekor kırarak 16 Oscar adaylığı aldı. Biri Annie Hall (1977) için En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere dört Akademi Ödülü kazandı.