04 Mart 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 26.01.2023 12:43 | Son Güncelleme: 26.01.2023 12:58

Toyota CEO'su Akio Toyoda görevini bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda'nın görevinden ayrılıyor. Şirket CEO'luğuna 1 Nisan itibarıyla Toyota'nın Baş Marka Yöneticisi Koji Sato getirilecek
Toyota CEO'su Akio Toyoda görevini bırakıyor

Değişen alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahip olan dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Toyota, şirketin 66 yaşındaki CEO'su Akio Toyoda'nın görevini bırakacağını duyurdu. Toyota Başkanlığı ve CEO'luğuna yeni mali yılın başlayacağı 1 Nisan itibarıyla Toyota'nın Baş Marka Yöneticisi 53 yaşındaki Koji Sato getirilecek. Koji Sato, lüks segment Lexus'un marka operasyonları ile Toyota'nın motorspor markası Gazoo Racing'in sorumluluğunu üstleniyordu.

Toyota'nın liderlik değişikliğine yönelik yayımladığı tanıtım videosunda, Akio Toyoda ve Koji Sato'nun, elektrikli araçlara yönelik sevgisi vurgulandı. Japon firmanın kurucusu Kiichiro Toyoda'nın (1894-1952) torunu olan Akio Toyoda, Haziran 2009'da CEO'luğa getirilmişti.

"Hedef Toyota'yı mobilite şirketine dönüştürmek olacak"

Akio Toyoda, çevrim içi toplantıda yaptığı açıklamada, "Toyota'nın dönüşümünü ilerletmenin en iyi yolunun, yeni başkanı destekleyecek bir yönetim kurulu başkanı olmak diye düşündüm. Bu düşünce, bugünkü karara yol açtı" dedi. Samimi hislerini paylaştığını ifade eden Toyoda, "Geriye dönüp baktığımda bu 13 yıl, birbiri ardına hayatta kalma mücadelesi verilen bir dönemdi. Yaklaşık 370 bin küresel Toyota çalışanı, üretim tesislerinde daha iyi araç üretmek için çalışmaya devam ediyor" diye konuştu.

Toyoda, Koji Sato'nun tercih edilmesine ilişkin de "Çünkü Sato Toyota'nın felsefesini öğrenmek için sıkı çalıştı. CEO'luk gençlik, enerji ve güç ister" ifadesini kullandı. Toyota, yeni CEO'nun görevinin Toyota'yı mobilite şirketine dönüştürmek olacağını vurguladı.