19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 28.02.2023 15:29 | Son Güncelleme: 28.02.2023 17:32

DSÖ Genel Direktörü: Türkiye'de bu denli bir yıkım görmek yürek parçalayıcı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, deprem bölgesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Başlıca ihtiyaçların solunum yolu enfeksiyonları ve psikolojik destek olduğunu belirten Ghebreyesus, "Türkiye'de bu denli bir yıkım görmek yürek parçalayıcı" dedi
DSÖ Genel Direktörü: Türkiye'de bu denli bir yıkım görmek yürek parçalayıcı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Türk halkıyla dayanışmasını göstermek, sağlık yetkilileri, çalışanlar ve depremzedelerle görüşmek üzere dün Gaziantep'e geldi. Ghebreyesus'e ziyaretinde DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge de eşlik etti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, bugün Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Belçika'nın kurduğu sahra hastanesini ziyaret ederek sağlık personeliyle bir araya geldi. Ghebreyesus, "Şu andaki başlıca sağlık ihtiyaçları, yara yönetimi, solunum yolu enfeksiyonları ve psikolojik destek. UMKE ekiplerinin yakın işbirliğinden de etkilendim" ifadesini kullandı.

Ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından fotoğraf ve görüntüler paylaşan Ghebreyesus, Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen'e teşekkürlerini ileterek, Belçika'nın bu zor zamanlarda Türk halkıyla birlikte olduğunu ve DSÖ ile yakın işbirliği yaptığını vurguladı.