29 Eylül 2023, Cuma
Haber Giriş: 02.06.2023 13:44 | Son Güncelleme: 02.06.2023 14:49

Kan testiyle her üç kanserden ikisi tespit edilebiliyor

İngiltere’de araştırmacılar, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından yapılan kan testiyle her üç kanserden ikisinin tespit edildiğini açıkladı
Kan testiyle her üç kanserden ikisi tespit edilebiliyor

BBC’nin haberine göre, kan testi İngiltere ve Galler’de aile hekimlerine şüpheli belirtilerle başvuran 5 bin kişiye yapıldı. Her üç kanserden ikisinin tespit edildiği testin 50’den fazla kanser tipinin tespiti konusunda umut vadettiği belirtildi.

Galleri isimli testte pozitif vakaların yüzde 85’inde kanserin asıl noktası da saptandı. Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılar, testin devam eden bir çalışma olduğunu ancak erken teşhis sayısının artabileceğini bildirdi. Araştırmaya katılanların 350’den fazlasına tarama ve biyopsiler gibi geleneksel yöntemler kullanılarak kanser teşhisi konuldu.

Kan testi pozitif çıkan hastaların yüzde 75’inin, negatif çıkanların ise yüzde 2,5’inin kanser olduğu tespit edildi. Araştırmacılardan Prof. Mark Middleton, “Testten elde edilen tahmin ile hastalar için endoskopi mi yoksa tarama mı isteyeceğimize karar verebileceğiz” açıklamasında bulundu. Testin bulguları, Chicago’da düzenlenecek Amerikan Klinik Onkoloji Derneğinin konferansında sunulacak ve The Lancet Oncology dergisinde yayımlanacak.

Kaynak: AA