11 Aralık 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 09.10.2023 17:37 | Son Güncelleme: 09.10.2023 17:55

Birleşik Krallık'ta duyarlı nesil araştırması: 25 yaş altındakilerin beşte biri içki içmiyor

Z kuşağı sağlıklı yaşama daha fazla odaklanıyor. Birleşik Krallık'ta duyarlı nesil olarak anılan 25 yaş altı gençlerle yapıla bir ankete göre haftada sadece yarısından azı içki içiyor. Bu, yıllık anketin başladığı 2017 yılından bu yana tespit edilen en düşük oran
Birleşik Krallık'ta duyarlı nesil araştırması: 25 yaş altındakilerin beşte biri içki içmiyor

Birleşik Krallık'ta Z kuşağı, duyarlı nesil olarak anılıyor. Bunun nedenlerinden birisini de son yapılan anketler doğruluyor. Birleşik Krallık'ta 25 yaşın altındaki her beş kişiden biri, içki içmediğini söylüyor bu da ülkede şu ana kadar kayıtlara geçen en yüksek alkol kullanmama oranı. Drinkaware'in araştırmasına göre 25 yaş altı gençlerin haftada yarısından azı içki içiyor. Bu, yıllık anketin başladığı 2017 yılından bu yana kaydedilen en düşük oran.

Yüzde 50 yükseldi

Yardım kuruluşu, giderek artan sayıda gencin alkol tüketmemeyi veya daha az içmeyi tercih ettiğini görmenin cesaret verici olduğunu söyledi. Ancak yaş grubunun aşırı içki içme olasılığının nüfusun geri kalanına göre daha yüksek olduğu konusunda uyardı. Drinkaware 2017 ile 2023 yılları arasında 18 ila 24 yaşları arasındaki 5 bin 213 kişiyle anket yaptı. Yardım kuruluşu, grubun yüzde 21'inin alkol kullanmadığını tespit etti.

Yüzde 46'sı haftada bir içiyor

Bu, yüzde 14'ün alkol tüketmediğini bildirdiği 2017 yılına göre yüzde 50'lik bir artışa işaret ediyor. Bu rakam 2020'de yüzde 16'ya, 2022'de ise yüzde 19'a yükseldi. Drinkaware, pandemik kısıtlamaların içki içme fırsatlarını sınırlı tutması nedeniyle Kovid karantinalarının bu eğilimi arttırmış olabileceğini söyledi. Ancak araştırma sonuçlarına göre diğer yaş gruplarında içki içmeyenlerin oranı artmadı. Anket sonuçları aynı zamanda 25 yaşın altındakilerin yalnızca yüzde 46'sının haftada bir içki içtiğini ortaya çıkardı, bu oran bir önceki yıl yüzde 53'tü.

Genç alkol tüketicilerinin haftada dört veya daha fazla gün alkol tüketme olasılığı da 25 yaş üstü kişilere göre daha düşük (yüzde 8'e karşı yüzde 19) kalmakta. Buna ek olarak grubun, sağlık çalışanları tarafından belirlenen haftalık 14 birimlik alkol limitini ihlal etme olasılığı da daha düşük. Birleşik Krallık sağlık yetkililerine göre 14 birim alkol yaklaşık altı orta boy kadeh şarap ya da altı biraya denk geliyor.  Bu arada beş kişiden biri, sorunlarını unutmak veya kaygı veya depresyon duygularını hafifletmek gibi başa çıkma nedenleriyle alkol tükettiğini bildirdi.

"Bunlar olumlu eğilimler"

Drinkaware yardım kuruluşunun genel müdürü Karen Tyrell, "Daha fazla genç yetişkinin içki içmemeyi tercih ettiğini ve içenlerin daha az içki içtiğini görmek gerçekten cesaret verici. Bu olumlu eğilimler memnuniyetle karşılanıyor, ancak bunların hala mevcut olan daha fazla içki içme davranışını maskelememesine dikkat etmeliyiz. Gençlerin içki içme alışkanlıklarının göz ardı edilmemesini ve bunların yeni alkol stratejisinin bir parçası olarak uygun şekilde ele alınmasını sağlamalıyız" değerlendirmesini yaptı.  

Araştırma, 25 yaşın altındaki tüketicilerin arkadaşlarıyla dışarıda alkol alma olasılığının daha yüksek olduğunu ve evde tek başına içki içme olasılığının yaşlı gruplara göre daha az olduğunu, yalnızca yüzde 43'ünün son 12 ay içinde bunu yaptığını da tespit etti.