22 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 09.12.2023 12:12 | Son Güncelleme: 09.12.2023 12:52

Haftada 55 saat çalışan 9 yıl az yaşar

Fazla mesai konusunda bir kez daha düşünün. Haftada 55 saat ve üzerinde çalışmak, 35-40 saat çalışanlara kıyasla ömürden yaklaşık dokuz yıl götürüyor. Kalp, felç, kanser ve solunum hastalığı riski artıyor
Haftada 55 saat çalışan 9 yıl az yaşar

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından Environment International’da yayınlanan son tahminlere göre, uzun çalışma saatleri inme ve iskemik kalp hastalığı nedeniyle 745 bin kişinin ölümüne yol açarak 2000 yılından bu yana yüzde 29’luk bir artışa neden oldu. Uzun saatler çalışmanın yol açtığı yaşam ve sağlık kayıplarına ilişkin ilk küresel analizde DSÖ ve ILO, yılda 398 bin kişinin haftada en az 55 saat çalışmasının bir sonucu olarak inme ve 347 bin kişinin de kalp hastalığı nedeniyle öldüğünü tahmin etti. Araştırmanın kapsadığı 2000 ve 2016 yılları arasında, uzun saatler çalışmaya bağlı olarak kalp hastalığından ölenlerin sayısı %42, inmeden ölenlerin sayısı ise %19 arttı.

Uzun saatler çalışmanın işle ilgili toplam hastalık yükünün yaklaşık üçte birinden sorumlu olması nedeniyle bu durum artık en büyük mesleki hastalık yüküne sahip risk faktörü olarak kabul ediliyor. Fazla mesai, insan sağlığına yönelik nispeten yeni ve daha psikososyal bir mesleki risk faktörüne yönelik düşünceleri de değiştiriyor. Çalışma, haftada 55 veya daha fazla saat çalışmanın, haftada 35-40 saat çalışmaya kıyasla tahmini olarak %35 daha yüksek inme riski ve %17 daha yüksek iskemik kalp hastalığından ölme riski ile ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Her 10 kişiden biri

İLO’ya göre uzun saatler çalışan insanların sayısı giderek artıyor ve küresel olarak toplam nüfusun %9’unu oluşturuyor. Araştırma sonuçlarını yorumlayan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Covid-19 salgını birçok insanın çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Uzaktan çalışma birçok sektörde norm haline geldi ve genellikle ev ile iş arasındaki sınırları bulanıklaştırdı. Buna ek olarak, birçok işletme tasarruf etmek için operasyonlarını küçültmek veya kapatmak zorunda kaldı ve hala maaş bordrosunda olan insanlar daha uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor. Hiçbir iş felç veya kalp hastalığı riskine değmez. Hükümetler, işverenler ve çalışanlar, çalışanların sağlığını koruyacak sınırlar üzerinde anlaşmak için birlikte çalışmalıdır” dedi.

Azami sınır getirilmeli

DSÖ’ye göre hükümetler, işverenler ve çalışanlar işçi sağlığını korumak için zorunlu fazla mesaiyi yasaklayan ve çalışma süresine azami sınır getiren kanun, yönetmelik ve politikaları yürürlüğe koyabilir ve uygulatabilir.