01 Şubat 2023, Çarşamba
Haber Giriş: 28.03.2022 04:51 | Son Güncelleme: 28.03.2022 11:36

En İyi Uluslararası Film Oscar'ını kazanan Drive My Car hakkında bilmeniz gerekenler

Drive My Car; Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'dan bu yana verilen Oscar Ödülleri'nde, En İyi Uluslararası Film seçildi. Yönetmen koltuğunda Ryûsuke Hamaguchi'nin oturduğu ve orjinal ismi Doraibu mai olan film hakkında bilmeniz gerekenler...
En İyi Uluslararası Film Oscar'ını kazanan Drive My Car hakkında bilmeniz gerekenler

Son dönemin en çok konuşulan filmlerinden biri, Japon yapımı Drive My Car. Orijinal adı, Doraibu mai kā. Bu yıl Cannes Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanmasının ardından New York Film Eleştirmenleri Birliği tarafından En İyi Film seçildi. Ayrıca Gotham Bağımsız Film Festivali En İyi Uluslararası Film Ödülü'nü de aldı. En İyi Film, En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar'a aday gösterilen Drive My Car; tüm bu büyük ödüllerin ardından En İyi Uluslararası Film Oscar'ını kazanma başarısı gösterdi.

Drive My Car 4 dalda Oscar'a aday gösterildi

En İyi Yönetmen adayları arasına giren Ryûsuke Hamaguchi tarafından yönetilen ve Haruki Murakami'nin kısa öyküsünden uyarlanan Drive My Car'ın başrollerinde Hidetoshi Nishijima, Toko Miura, Masaki Okada yer alıyor.

Drive My Car'ın konusu

28 Ocak 2021'de seyirciyle buluşan film, dram türünde. Peki Drive My Car ne anlatıyor?

Oyuncu ve yönetmen olan Yusuke Kafuku'nın, karısı Fukaku ile mutlu bir hayatı vardır. Ancak karısının ortadan kaybolmasıyla Yusuke'nin mutluluğu yarım kalır. Aradan geçen iki yılın ardından Yusuke, bir tiyatro festivalinde yönetmenlik görevini üstlenir ve bu yüzden Hiroşima'ya gider.

Genç adam burada kendisine liderlik etmesi için görevlendirilen, fazla konuşmayan ve belki de onun görmezden geldiği şeyleri bilen genç bir kadın olan Misaki ile tanışır.

Misaki, festivalin ona zorunlu olarak atadığı şofördür. Yusuke Kafuku başta istemese de çok genç bir kadın şoför olan Misaki ile her gün iki saatini yolda geçirir.

Filmde Kafuku, hiç beklemediği bir şekilde, gizemli şoförüyle yalnızlık, kayıplar ve yasla bezeli, sırların karşılıklı olarak açıklandığı bir dizi yolculuk yapar. Kafuku ve Misaki arkadaş olurlar. Misaki, bazı üzücü sırlarını saklamaktadır.

Ryûsuke Hamaguchi hakkında

Filmin yönetmeni Ryûsuke Hamaguchi, 1978 Japonya doğumlu. Tokyo Üniversitesi’nde Estetik Sanat alanında lisans eğitimi gördükten sonra, Film ve Yeni Medya Enstitüsü’nden mezun oldu.

2008 yapımı mezuniyet filmi Tutku, San Sebastian Film Festivali seçkisinde yer aldı. Mezun olduktan sonra bir belgesel dizisinin yönetmenliğini üstlendi ve pek çok kurmaca filme imza attı. 2021 yapımı Çarkıfelek ile Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen yönetmen, yine 2021 yapımı Drive My Car ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo, Ekümenik Jüri ve FIPRESCI ödüllerine layık görüldü.